Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega przed wysokim stężeniem pyłów. W niedzielę "bardzo złe" powietrze jest m.in. w Kielcach, Krakowie, Łodzi i Warszawie. Co to oznacza? Jeżeli nie musisz, nie wychodź z domu. GIOŚ zaleca ograniczenie przebywania poza domem do "niezbędnego minimum".
Za smog odpowiadają samochody i piece opalane węglem. Dzięki ich właścicielom wszyscy wdychamy benzopireny, metale ciężkie, dioksyny i furany. To oni fundują nam choroby układu oddechowego, naczyniowo-sercowego oraz odpornościowego. Dzięki nim alergicy duszą się i "wyplujwają płuca" w kaszlu.
Problem ze stężeniem pyłów PM10 i PM2,5 jest w ponad połowie województw. W tej chwili powietrze jest zatrute w województwach podlaskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, śląskim, opolskim oraz dolnośląskim. Aktualnych informacji możecie szukać w serwisie GIOŚ-u. Chyba robi to coraz więcej z nas, bo łączenie z serwerami trwa dość długo. Innym źródłem wiedzy o jakości powietrza są aplikacje mobilne. Korzystający z nich dzielą się aktualnymi informacjami choćby na Twitterze.
Pogoda na spacer? W Warszawie powietrze jak w centrum Pekinu - poskarżył się mieszkaniec stolicy.
Gruba przesada? Otworzyliśmy okno i po głębokim wdechu zakończonym kaszlnięciem postanowiliśmy sprawdzić w serwisie aqicn.org. Niestety, jest źle. Sami zobaczcie.
Jakby smogu było mało, groźny dla życia jest też panujący w Polsce mróz. Do tego stopnia, że IMGW wydało ostrzeżenia dla obszarów na południu i wschodzie kraju. Alert II stopnia (temperatura nad ranem między -30 a -26 st. C.) obowiązuje w Beskidzie Śląskim i Żywieckim do poniedziałku do godz. 10. Alert I stopnia (temperatury w nocy do -25 st. C.) - w małopolskim i śląskim do poniedziałku oraz lubelskim, mazowieckim oraz podlaskim do wtorku.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.