Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Albert Kamiński | 

Powstanie Wielkopolskie. Najważniejsze fakty, które musisz znać

5

27 grudnia przypada 98. rocznica Powstania Wielkopolskiego. To właśnie tego dnia w 1918 roku doszło do jego wybuchu. Oto kilka najważniejszych faktów z historii tego wydarzenia.

Powstanie Wielkopolskie. Najważniejsze fakty, które musisz znać
(twitter.com, ks. Daniel Wachowiak)

Na decyzję o organizacji powstania wpłynęły klęski Niemców. Na froncie zachodnim I wojny światowej doznawali oni kolejnych porażek. To rozbudziło zapędy mieszkańców Poznania i okolic. Wzięli sprawy we własne ręce zamiast czekać na wykrwawienie się Cesarstwa Niemieckiego.

W całym województwie zaczęto przygotowywać się do zrywu. Trwała akcja gromadzenia broni. Rozpoczął się proces tworzenia tajnych struktur wojskowych - zarówno w Poznaniu, jak w Inowrocławiu czy Jarocinie. W proces angażowały się silnie wielkopolskie organizacje paramilitarne.

Kierownictwo polskie w Warszawie dało sygnał Polakom. Dokładnie 15 grudnia, zerwało ono wszelkie stosunki dyplomatyczne z Niemcami.

Do stolicy 26 grudnia przybył Ignacy Paderewski. Jego powrót zza granicy miał na celu załagodzenie sporów, jakie toczyły się między narodowcami a socjalistami. Swoim przyjazdem wywołał ogromne poruszenie wśród Polaków. Patriotyczny duch dotarł również do Wielkopolski.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Niemcy wzburzeni wydarzeniami w Warszawie zorganizowali manifestację siły. W Poznaniu 27 grudnia odbył się przemarsz oddziałów wojskowych. To spowodowało nagły wzrost napięcia i sprowokowało poznaniaków do ataku.

Powstanie wybuchło około godziny 17. Początkowo walki były chaotyczne, jednak z każdym następnym dniem udawało się je ująć w bardziej zorganizowaną formę. Polscy dowódcy wydali rozkaz zdobycia zajętego przez Niemców Prezydium Policji. Tam zginął "pierwszy powstaniec Wielkopolski" Franciszek Ratajczak.

Powstanie wybuchło także poza Poznaniem. Polscy dowódcy, m.in. Mieczysław Paluch, przekazali na prowincję hasło "Nie należy dłużej czekać". To uruchomiło falę zrywów, a do akcji przyłączyły się takie miasta, jak: Gniezno, Jarocin, Środa Wielkopolska czy Września.

Dzięki determinacji powstańców Polska odnosiła kolejne zwycięstwa. W ciągu dwóch pierwszych tygodni od wybuchu powstania niemal cały region znalazł się pod polskim kierownictwem. Zrodziła się potrzeba walk o zachowanie zdobytych terenów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Do Poznania przybył generał Józef Dowbor-Muśnicki. Celem jego wizyty było przemianowanie powstańczych oddziałów w regularne wojsko, zdolne odeprzeć kontrataki Niemców.

Rozejm w Trewirze zakończył walki. Zawarto go 16 lutego 1919 r. Pierwotnie region Wielkopolski funkcjonował jako oddzielne państwo. W wyniku traktatu podpisanego kilka miesięcy później w Wersalu obszar zdobyty przez powstańców został przyłączony do Polski.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić