Oficjalną przyczyną są "względy polityczne". Pracownicy Geofizyki Kraków od marca prowadzili w Maroku badania poszukiwawcze ropy i gazu. Usłyszeli, że muszą szybko wrócić do kraju, ponieważ sytuacja polityczna na miejscu staje się bardzo niebezpieczna.
Tym razem o względach bezpieczeństwa nie może być mowy. Było spokojnie, żadnych nerwowych sytuacji. Jedynie w czerwcu mieliśmy problemy z podwykonawcami, grozili strajkiem. Ostatecznie doszliśmy do porozumienia, prace nabrały tempa. Dlatego decyzja o ewakuacji była dla nas wszystkim zaskoczeniem - powiedział RMF anonimowo jeden z pracowników.
Geolodzy nie wiedzieli, przed czym uciekają. Nikt wcześniej nie informował ich o jakimkolwiek zagrożeniu. Nie wiedzieli, czy zagrożenie jest ze strony rebelii, rewolucji, konfliktu zbrojnego pomiędzy Algierią a Marokiem czy buntu wojskowego.
Nie wiedzieli, kto jest wrogiem. Dodatkowo dostali polecenie, by opuszczając miejsce badań, ominąć posterunki wojskowe. Ewakuacja przebiegła ze złamaniem wielu procedur. W tej sytuacji życie naszych ludzi było zagrożone - podaje anonimowy rozmówca.
*W kwietniu firma podpisała kontrakt na badania sejsmiczne również w północnej Algierii. * Nieoficjalnie wiadomo, że strona algierska wstrzymała odprawę celną sprzętu wysłanego z Polski, informując PGNiG, że spółka z tej samej grupy kapitałowej prowadzi prace na spornym terenie Maroka i Sahary Zachodniej
Prezes działa na szkodę własnej spółki? Geofizyka Kraków jest obecnie w likwidacji. Anonimowy pracownik zwraca uwagę, że likwidator Piotr Antonik, jest jednocześnie prezesem Geofizyki Toruń, która należy również do rodziny firmy PGNiG. Według niego to dowód, że "prezes działa na szkodę jednej spółki by ratować kontrakt drugiej".
Jestem ciekawy, czy zarząd PGNiG wiedział o dzianiach pana Antonika i miał pełną wiedzę na temat realizowanych kontraktów przez Geofizykę Kraków oraz bezpieczeństwa realizowanego kontraktu. Za niezrealizowany kontrakt płacić będzie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo? Jako jedyny właściciel Geofizyki Kraków - podał anonimowy pracownik
Na miejscu został sprzęt warty co najmniej 7 mln zł. Kontakt ze zleceniodawcą zerwano i nie wiadomo, czy zaległe płatności zostaną uregulowane. Do końca roku pracę ma stracić ok. 500 pracowników krakowskiej formy.
Geofizyka Kraków należy do Grupy PGNiG. Spółka już raz była w podobnej sytuacji, gdy w lutym 2011 w Libii wybuchła wojna. PGNiG ewakuował wówczas pracowników wszystkich podległych spółek.
Autor: Sylwia Owca
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.