Od 22 lutego będą obowiązywały nowe zasady w sprawie umów na czas określony. Do tej pory dopiero trzecia umowa terminowa automatycznie stawała się umową na czas nieokreślony. Problem polegał jednak na tym, że pracodawca mógł dowolnie wydłużać czas wcześniejszych kontraktów. Zmiana w kodeksie ma ukrócić ten proceder, a tym samym sprawić, że pracownik będzie czuł większą stabilizację.
Niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech – czwarta z mocy ustawy stanie się umową na czas nieokreślony. Wcześniej będzie można zawrzeć umowę na okres próbny, nie dłuższy niż 3 miesiące – informuje PAP.
*Zmiany nie będą zawsze obowiązywały. *Wyjątek stanowią na przykład umowy zawierane na czas określony w zastępstwie pracownika w razie jego usprawiedliwionej nieobecności czy dotyczące pracy o charakterze sezonowym.
*Co się zmieni w kwestii wypowiedzenia? *Ja podaje PAP, przy zatrudnieniu na mniej niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia miałby wynieść 2 tygodnie. Umowa zawarta na okres od 6 miesięcy do 3 lat może być rozwiązana za miesięcznym wypowiedzeniem, a ta powyżej trzech lat – za trzymiesięcznym
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.