Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aleksander Sławiński | 

Praga. Czesi przemianują nazwę stołecznego placu. Na złość Rosjanom?

510

Radni czeskiej Pragi zdecydowali w poniedziałek, że plac, przy którym położona jest ambasada Rosji, będzie nosił imię Borysa Niemcowa. Niemcow był głośnym krytykiem rządów Władimira Putina, zastrzelonym w 2015 roku.

Moskwa. Miejsce, w którym postrzelony został Borys Niemcow
Moskwa. Miejsce, w którym postrzelony został Borys Niemcow (Getty Images)

Radni Pragi zatwierdzili w ten sposób decyzję, którą planowali już od pewnego czasu. W ten sposób stolica Czech dołączy do Waszyngtonu i Kijowa, jako miast, które upamiętniły rosyjskiego obrońcę praw człowieka.

Oficjalna zmiana nazwy placu z "Pod Kasztanami" na "Borysa Niemcowa" nastąpi 27 lutego, czyli w piątą rocznicę zabójstwa opozycjonisty. Plac zlokalizowany jest w dzielnicy dyplomatycznej. Oprócz rosyjskiej ambasady leży przy nim m.in. biuro OBWE, organizacji zajmującej się prawami człowieka w Europie.

Zobacz także: Manewry rosyjskiego wojska w Arktyce

Zdenek Hrib, burmistrz Pragi, zapowiedział też nazwanie alei w jednym z miejskich parków imieniem dziennikarki Anny Politkowskiej, która została zamordowana w 2006 roku.

Obie te osoby działały na rzecz demokracji i obie zostały haniebnie zamordowane. Zasługują na upamiętnienie. - napisał Hrib na swoim Twitterze.

Borys Niemcow był działaczem prodemokratycznym oraz działaczem opozycyjnej partii Parnas. Otwarcie sprzeciwiał się praktykom rządów Władimira Putina. Po zwycięstwie obecnego prezydenta Rosji w 2012 roku był organizatorem ogólnokrajowych protestów. Atakował również władze kraju za postępowanie względem Ukrainy i aneksję Krymu.

Zabójstwo Borysa Niemcowa

27 lutego 2015 roku, Niemcow został postrzelony przez "nieznanych sprawców" przechodząc przez most kilkaset metrów od Placu Czerwonego. W ciągu dwóch tygodni FSB poinformowało, że podejrzanych o zabójstwo jest pięciu Czeczenów, z których przyznał się tylko jeden, Zaur Dadajew, który jednak potem odwołał swoje zeznania. Dadajew twierdził, że w trakcie przesłuchań był torturowany. Ostatecznie skazano go na 20 lat kolonii karnej, a śledztwo zakończono z powodu "niemożności znalezienia zleceniodawców".

Według wielu opozycjonistów oraz zagranicznych komentatorów, bezpośrednimi zleceniodawcami zamachu były osoby z najwyższych kręgów rosyjskich władz. Most, na którym zabito Niemcowa jest miejscem zebrań opozycjonistów, którzy wielokrotnie spotykają się z atakami "nieznanych sprawców".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Sąsiedzi o Czarnku: "Nadaje się na prezydenta"
Przyspieszył nagranie z Putinem. O to co zobaczył
Nowak o nowym przedmiocie w szkołach. "Trzeba stanąć do konkretnej walki"
Rosjanie wystrzelili tę rakietę po raz pierwszy. "To akt desperacji"
Nie żyje 14-letni piłkarz. Został zaatakowany nożem przez rówieśników
Odmrażanie cen energii to konieczność? Eksperci zabrali głos
Wybierz meble z głową. Ta łamigłówka może ci w tym pomóc
Oto, co serwowali w tatrzańskiej restauracji. Potężna kara
Odkryj tajemnice nocy. Sprawdź swoją wiedzę w łamigłówce
Ojciec zaginionego Krzysia Dymińskiego nie wytrzymał. "Nie ma mojej zgody"
Mocne słowa gen. Skrzypczaka. "Wystarczy na 10 dni"
Nie odcedzaj makaronu pod zlewem. Robisz spory błąd
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić