Wielu zabójców prowadziło wcześniej "normalne" życie. Kucharze, piłkarze ojcowie z 20 krajów świata, w którymś momencie zdecydowali się zakończyć życie swoje i wielu niewinnych ludzi. Informacje o "oddziale męczenników" znalazły się wśród 121 tajnych dokumentów ISIS przejętych przez dziennikarzy syryjskiego serwisu Zaman al-Wasl.
W jednostce samobójców było 32 obywateli Arabii Saudyjskiej, 25 z Tunezji oraz 18 z Maroka. Do tego tuzin Egipcjan, siedmiu Libijczyków i Syryjczyków, czterech Hiszpanów, dwóch Kuwejtyków i po jednym m.in. z Turcji, Włoch, Francji, czy Niemiec - czytamy.
Blisko 70 proc. z nich nie skończyło 30 lat. w Większości byli kawalerami. Trzy czwarte zdało maturę lub ukończyło studia. Dużo bardziej różnili się zawodami. 13 Saudyjczyków pracowało w dużych korporacjach albo urzędach. Jeden z Tunezyjczyków był piłkarzem, kolejny trenerem fitness, a inny dziennikarzem. Wśród samobójców byli też robotnicy budowlani, mechanicy, prawnicy, inżynier dźwięku, a nawet rolnik. Znalazł się nawet policjant i francuski kucharz handlujący czekoladkami.
Lista tych zawodów rzuca cień wątpliwości na założenie, że do terroryzmu skłoniła ich bieda. Większość należała do klasy średniej, nieliczni do wyższej - przekonuje politolog prof. Mohammad al-Shinqiti z Cetrum Islamskiego Ustawodawstwa i Etyki w Katarze.
Zdaniem al-Shinqitiego to byli "wkurzeni młodzi ludzie". Mieli czuć, że gdzieś ktoś wyrządził im jakąś krzywdę. Powierzchowna edukacja religijna miała uczynić ich podatnymi na wpływ innych i doprowadzić do śmierci.
Nie przegap:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.