Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Proces Vatileaks nabiera tempa. Hierarchowie kościelni trafią za kratki?

11

Emiliano Fittipaldi, jeden z autorów wycieku informacji na temat nadużyć finansowych i przywilejów watykańskiej elity, skarży się, że proces nabiera coraz bardziej "kafkowskiego" charakteru. Oskarżony zarzuca Kościołowi katolickiemu, że ten w trakcie rozpraw nie dementuje oskarżeń, co więcej, jego zdaniem ostatnie działania tej instytucji potwierdzają jedynie kontrowersyjne doniesienia.

Proces Vatileaks nabiera tempa. Hierarchowie kościelni trafią za kratki?
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, Emilio García)

Proces toczący się przed sądem w Watykanie w tzw. sprawie Vatileaks, czyli wycieku tajnych dokumentów, wydaje się coraz bardziej "kafkowski" - powiedział Fittipaldi, wychodząc w poniedziałek wieczorem z trybunału.

Fittpaldi zwraca uwagę na korzyści płynące z wycieku. Za przykład podaje m.in. fakt, jakoby były watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone musiał oddać do kasy watykańskiego szpitala pediatrycznego 150 tysięcy euro, ponieważ wcześniej wziął z budżetu fundacji tej placówki pieniądze na remont jego apartamentu za Spiżową Bramą.

Dziennikarz nie działał sam. W ujawnieniu opinii publicznej tajnych kościelnych dokumentów w listopadzie 2015 roku pomógł mu inny włoski żurnalista Gianluigi Nuzzi. W materiałach, które nielegalnie przekazali mediom, przeczytać można obszerne fragmenty na temat nadużyć finansowych najwyższych hierarchów kościelnych, przywilejów kapłanów i ich oporach wobec reform, które inicjuje papież Franciszek.

Poza tym przed kilkoma dniami papież Franciszek wprowadził nowe zasady finansowania procesów kanonizacyjnych, by zagwarantować przejrzystość wydatków - dodał dziennikarz tygodnika „L’Espresso”.

Fittipaldi jest jednym z czterech oskarżonych. Oprócz Włocha na ławie oskarżonych zasiadają też: hiszpański ksiądz Lucio Vallejo Balda - były pracownik Prefektury ds. Ekonomicznych, jego były asystent Nicola Maio oraz do niedawna współpracownica Watykanu, specjalistka PR Francesca Chaouqui. Kobieta przychodzi na rozprawy w zaawansowanej ciąży i w asyście ochrony.

Oskarżonym grozi od 4 do 8 lat więzienia. Jednak Balda, Chaouqui i Maio mają postawiony dodatkowy zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej, za co mogą zostać skazani dodatkowo na 6 lat odsiadki. Rozprawa toczy się przed sądem w Watykanie. Sam papież odniósł się do sprawy w krytyczny sposób, ubolewając, że nie przyczynia się ona do poprawy wizerunku Kościoła.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić