Zjawisko pojawia się, gdy w powietrzu występuje wysoki stężenie czerwonego pyłu. Ten, mieszając się z opadami, zabarwia je na czerwono. W Wielkiej Brytanii "krwawy deszcz" występuje wtedy, gdy gwałtowne wiatry lub burze nad Saharą wzbiją w powietrze ogromne masy rdzawego pustynnego piasku. Pył może zostać uwięziony w cyrkulacji atmosferycznej, a następnie przeniesiony z wiatrem nawet tysiące kilometrów dalej.
"Krwawy deszcz" nie jest terminem meteorologicznym. Takie opady zdarzają się głównie w innych krajach. W powietrzu pojawiają się czerwone cząsteczki pyłu, które spadają na ziemię razem z deszczem. Potem zwykle osiadają na przykład na samochodach. I to właściwie tyle - wyjaśnia meteorolog Met Office Becky Mitchell w rozmowie z "Independent".
W Wielkiej Brytanii "krwawy deszcz" zdarza się niezmiernie rzadko. Gdy wyschnie, zostawia pomarańczową skorupę, co, w zależności od stężenia pyłu, może upodabniać go do rdzy lub zaschniętej krwi. Skutki opadów, które mają spaść na Wyspy w ciągu najbliższych dni, najbardziej odczują osoby mające problemy z drogami oddechowymi, na przykład astmatycy.
Niecodzienne zjawisko co jakiś czas powtarza się w różnych częściach świata. Po raz pierwszy odnotowano je jeszcze w starożytności. W "Iliadzie" Homera Zeus zesłał na bohaterów krwawy deszcz jako omen okrutnej bitwy. W XIV wieku uważano, że tego typu opady były zwiastunem czarnej śmierci w Niemczech.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.