Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Psychopatia wynikiem ewolucji?

14

Neurologiczna choroba czy zwykły mechanizm adaptacyjny? Badania psychologa Roberta Hare'a z Kanady rzucają całkiem nowe światło na zaburzenia osobowości.

Psychopatia wynikiem ewolucji?
(o2.pl)

*Tradycyjnie psychopatia kojarzona jest z zaburzeniami sfery emocjonalnej. * Jednak współcześni badacze tematu coraz częściej akcentują ewolucyjne źródło zaburzenia. Naukowcy opracowali specjalny test. Wyniki dowodzą, że 1 proc. populacji ludzi cierpiących na zaburzenia neurologiczne to rezultat procesu adaptacyjnego mechanizmu ewolucji.

Psychopatia to nie choroba, ale ewolucyjny mechanizm przetrwania, który jest indywidualny w zależności od człowieka - uważa profesor Hare.

Dlaczego ludzie stają się psychopatami? Mimo wieloletnich badań odpowiedź na to pytanie pozostaje niejasna. Zdecydowana większość prac naukowych na temat psychopatii skupia się na nieprawidłowościach w budowie mózgu i jego funkcji, a także wpływu czynników zewnętrznych na zachowanie człowieka.

To jest po prostu za rozsądne, by interpretować psychopatię jako ewolucyjny rozwój człowieka - powiedział Here, cytując "Discover Magazine".

Różnic między ludźmi szuka się w cechach temperamentalnych. Bierze się również pod uwagę przypadki wczesnodziecięcego zepsucia charakteru pod wpływem ujemnych wpływów środowiskowych.

Można przekazać swoje geny jednemu lub dwójce dzieci i ma to duży wpływ na ich samopoczucie. Ale wiemy, że relacje psychopatów są bezosobowe, co sprzyja strategii posiadania wielu dzieci, które następnie sie porzuca - twierdzi badacz.

Dla większości ludzi taka metoda reprodukcji jest niedopuszczalna. Jednak to jeden z objawów psychopatii i należy uznać go za adaptację biologiczną, a nie zaburzenie neurologiczne. Psychopaci znają różnicę między dobrem a złem. Struktura i funkcja mózgu psychopatów może być nieco inna. Wynika to z ewolucyjnego punktu widzenia psychologii.

Oni właściwie są zaprojektowani do angażowania się w zachowania drapieżne. Mogą być genetycznie zaprogramowani, ale nie wiemy, co wyzwala mechanizmy tych genów. Wiemy jednak, że czynniki środowiskowe są również wyznacznikiem zaburzeń - dodaje Here.

Osoby dotknięte zaburzeniem antyspołecznym notorycznie popełniają przestępstwa. Niemniej jednak istnieje grupa osób, które - mimo że często nie wkraczają na drogę przestępstwa i nie są jawnie antyspołeczne - określane są mianem psychopatów.

Ludzie powiedzą, że ich zachowanie to czyste zło, ale co to znaczy? - podsumowuje Robert Here.

Autor: Sylwia Owca

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wjechał w armatkę śnieżną w Krynicy-Zdroju. 13-latek nie żyje
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić