Według nowych zmiany klimatu mogą zniszczyć prawie wszystkie siedliska raf koralowych na świecie do 2100 roku. Pomimo regularnie podejmowanych wysiłków, aby je ratować, globalne ocieplenie i coraz wyższy poziom mórz sprawiają, że koralowce powoli znikają.
Rafa koralowa wkrótce zniknie z naszej planety
Do 2100 roku. Wygląda to dość ponuro. Większość siedlisk będzie zniszczona - powiedziała w oświadczeniu Renee Setter, biogeograf z University of Hawaii w Mānoa.
Naukowiec swoje odkrycia przedstawiła na dorocznym spotkaniu Ocean Sciences. Setter i jej koledzy wykonali symulację oceanów, w których obecnie istnieją rafy koralowe. Na postawie prognoz temperatury, zakwaszenia wody, siły fal, zanieczyszczenia i połowów ustalono jak będzie wyglądać sytuacja koralowców.
Odkryto, że do 2100 r. prawdopodobnie nie zostanie żadne siedlisko. Istnieje mała szansa, że w kilku miejscach niewielka ilość rafy zostałaby ocalona m.in. na wybrzeżu Kalifornii Dolnej w Meksyku i w Morzu Czerwonym.
Badania wskazują, że koralowce są najbardziej podatne na zmiany spowodowane emisją gazów cieplarnianych, za które jest odpowiedzialny człowiek. Gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla, zatrzymują ciepło w atmosferze, zwiększając temperatury oceanów. A kiedy dwutlenek węgla miesza się z wodą oceaniczną, powstałe reakcje chemiczne powodują, że woda staje się bardziej kwaśna.
Połączenie ocieplenia mórz i zakwaszenia oceanów zagraża rafom koralowym na całym świecie. Oprócz zmian klimatu rafom koralowym zagrażają również nielegalne połowy, zanieczyszczenie wody, a także rozbudowa nabrzeży i niszczycielska działalność człowieka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.