Światło nie wpływa bezpośrednio na piersi, ale na mózg. Mocno oświetlone ulice w nocy powodują problemy z wytwarzaniem melatoniny. To z kolei rozregulowuje naturalny zegar, co sprzyja powstawaniu nowotworów piersi. W przypadku 25 proc. badanych kobiet, które były narażone na największe natężenie światła nocą, ryzyko zachorowania na raka było wyższe o 14 proc. od pań mających do czynienia z najmniejszą ilością światła.
W naszym nowoczesnym, zindustrializowanym świecie, sztuczne oświetlenie jest wszechobecne. Rezultaty naszych badań pokazują, że światło zewnętrzne w godzinach nocnych stanowi istotny czynnik sprzyjający zachorowaniu na raka piersi – mówi Peter James z Wydziału Medycznego na Uniwersytecie Harvarda
Badania pokazały jeszcze kilka zależności. Według naukowców najbardziej narażone na raka piersi ze względu na światło są kobiety przed menopauzą, palące oraz te, które już rzuciły. Grupa podwyższonego ryzyka to też pracujące na nocnych zmianach - cytuje badania serwis medicalxpress.com.
Dane zebrane do badań pochodzą z lat 1989-2013. Pod lupę wzięto prawie 110 tys. kobiet, które wzięły udział w badaniu "Nurses' Health Study II". Jest ono ogromnym źródłem danych podczas badania typowo kobiecych chorób.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.