Delegacja była symboliczna. We wsi Pieniężno, w której gen. Czerniachowski został śmiertelnie ranny, pojawili się m.in. ambasador Siergiej Andriejew, niektórzy przedstawiciele służb dyplomatycznych Rosji, delegacja polityków z obwodu kaliningradzkiego oraz kilkoro dziennikarzy z Federacji Rosyjskiej. Był też poczet sztandarowy Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II wojny światowej oraz grupa ludzi z transparentem "Ruch Suwerenności Narodu Polskiego" - donosi dziennik "Rzeczpospolita".
Generał jest postacią niezwykle kontrowersyjną. W Rosji Iwan Czerniachowski jest bohaterem narodowym. Wsławił się brawurowymi akcjami rozbijania oddziałów niemieckich na terenach obecnej Białorusi i Litwy podczas ofensywy na Berlin. Później zajmował się rozbrojeniem i aresztowaniem oficerów Armii Krajowej na tamtejszych terenach. Generał został postrzelony 18 lutego 1945 roku podczas tzw. operacji wschodniopruskiej w Pieniężnie, gdzie zmarł.
W polskiej wsi upamiętniał go duży monument. Na górze pomnika zamontowana była płyta z popiersiem generała, jednak w 2015 roku została zdjęta. Działanie to było częścią trwającego do tej pory planu demontażu całego miejsca pamięci. Wszystko z polecenia władz gminy Pieniężno (woj. warmińsko-mazurskie), które argumentowały swoją decyzję tym, że w polskiej pamięci rosyjski wojskowy kojarzy się z czasami komunizmu i stalinowskimi represjami.
Rosjanie nie przejmowali się dotąd losem pomnika. Do 2015 roku stał zaniedbany, a władze Rosji nigdy nie organizowały w związku ze śmiercią generała żadnych uroczystości w tej małej gminie na wschodzie Polski. Dopiero decyzja władz Pieniężna spowodowała wyraźną reakcję oficjeli rosyjskich. Przyznali oni właśnie, że nawet po zdemontowaniu pomnika będą pojawiać się w hołdzie generałowi w każdą kolejną rocznicę jego śmierci.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.