Reaktor będzie nosić nazwę BN-1200. Ma stanąć w okolicach Jekaterynburga, u podnóży Uralu - podaje rosyjska agencja informacyjna TASS. Za inwestycję ma odpowiadać korporacja jądrowa Rosatom.
Opracowaliśmy plan rozwoju BN-1200 i jeśli zastosujemy się do postanowień dokumentu decyzji o jego zbudowaniu, będziemy mogli rozpocząć działalność w 2027 roku - powiedział Siergej Szepeljow z Rosatomu.
Reaktory szybkiego rozszczepiania znacznie górują nad tradycyjnymi. Ich główną zaletą jest szersza baza paliw (izotopów), którymi mogą być zasilane. Z takiej samej ilości uranu są w stanie wyprodukować setki razy więcej energii niż reaktor termiczny
Mają jednak kilka istotnych wad. Zamiast wodą, są chłodzone ciekłym sodem, co czyni je mniej bezpiecznymi. Ich wadą jest także koszt budowy i eksploatacji, który jest wyższy niż przy konwencjonalnych reaktorach.
Budowa reaktora na pewno nie spodoba się innym państwom. Jako że niezbędne jest w nim zastosowanie wysoko wzbogaconego paliwa, konieczne jest stworzenie zakładu przetwarzania zużytego paliwa i jego odzyskiwania.
Rosja jest jedynym krajem, który posiada szybkie reaktory BN-600 i BN-800 to unikalne na świecie jednostki, które oparte na prędkich neutronach wytwarzają energię elektryczną na skalę przemysłową. Pracują w elektrowni jądrowej Biełojarsk.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.