Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Rumunia i Litwa winne. Trybunał Praw Człowieka wydał werdykt w sprawie tortur w więzieniach CIA

96

Sędziowie uznali, że Litwa i Rumunia poważnie naruszyły prawa podejrzanych o terroryzm przetrzymywanych w ośrodkach CIA na ich terytorium. Chodzi o dwóch ważnych członków Al-Kaidy.

Rumunia i Litwa winne. Trybunał Praw Człowieka wydał werdykt w sprawie tortur w więzieniach CIA
(iStock.com)

Sędziowie stwierdzili, że złamany został zakaz tortur w Europie. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że CIA przesłuchiwała Abu Zubajdę i Abda al-Rahima al-Nashiriego w więzieniach na Litwie i w Rumunii, a kraje te musiały mieć świadomość, jakich metod używają amerykańscy agenci, by wydobyć informacje od zatrzymanych po atakach z 11 września 2001 roku.

Al-Nashiri cierpiał z powodu nieludzkiego traktowania, co umożliwiła Rumunia poprzez swoją współpracę z CIA - można przeczytać w orzeczeniu wydanym przez sędziów w Strasburgu.

Podobnie oceniono współdziałanie Wilna z CIA w sprawie Abu Zubajdy. Był niezwykle ważną postacią w Al-Kaidzie. Palestyńczyk bez jakiegokolwiek obywatelstwa uważany był w latach 90. XX wieku za głównego rekrutera do organizacji Osamy bin Ladena. Później stał się prawą ręką przywódcy, odpowiadając za łączność z innymi komórkami Al-Kaidy na świecie. Saudyjczyk Al-Nashiri z kolei odpowiadał za działania terrorystów w rejonie Zatoki Perskiej. Obaj przebywają obecnie w więzieniu Guantanamo na Kubie.

Abu Zubajda
Abu Zubajda (Zuma Press)

Sędziowie w Strasburgu powoływali się na dokumenty Amerykanów. Zgodnie z materiałami CIA podejrzewani o terroryzm byli izolowani, siedzieli w pojedynczych celach. Mieli cały czas skute nogi i zasłoniete oczy lub trzymano ich w kapturach na głowach. Byli też celowo nadmiernie narażani na nieustanny hałas i niegasnące światło, co sprawiało, iż nie mogli zasnąć. Trybunał ma za złe Litwie i Rumunii również to, że umożliwiono przeniesienie więźniów do innych krajów.

W ten sposób narażono ich na dające się przewidzieć poważne ryzyko dalszego niewłaściwego traktowania - napisali sędziowie w orzeczeniu.

Abd al-Rahim al-Nashiri
Abd al-Rahim al-Nashiri (Reuters)

Rumunia udostępniła miejsce przesłuchań w latach 2003-2005. Na Litwie więzienia CIA funkcjonowało nieco krócej, bo od 2005 do 2006 roku.

Według doniesień, również w Polsce działał taki ośrodek. Podejrzewani o terroryzm mieli być przesłuchiwani w Kiejkutach na Mazurach. Wśród nich mieli być także Abu Zubajda i Al-Nashiri, którzy wytoczyli Polsce proces podobny do tego, w którym uznane za winne zostały Rumunia i Litwa. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w 2014 roku, że władze w Warszawie ponoszą odpowiedzialność za dopuszczenie do torturowania podejrzanych o terroryryzm. Informacje o więzieniach CIA rozmieszczonych na całym świecie przez wiele lat były utrzymywane w tajemnicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także:
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
O włos od tragedii na przejeździe kolejowym w Starej Wsi. Jest nagranie
Niepokój u sąsiada Rosji. Krisjanis Karins: "Trzeba robić to, co robi Polska"
Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Nie wiedział, kim jest
29-letni Polak zginął w Hiszpanii. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb
Kylian Mbappe pławi się w luksusie. Wyciekła wartość jego nowego domu
Aktualizacja mObywatela. W aplikacji pojawiły się zmiany
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić