Morza są silnie zanieczyszczone. Szczególnie niebezpieczne jest wysokie stężenie polistyrenu, popularnego tworzywa termoplastycznego. Narybek wchłania ten związek. Wrażliwe na niego są zwłaszcza młode okonie i szczupaki, występujące w morzu przy ujściu słodkich rzek.
*Rybki przyjmują plastik zamiast składników odżywczych. *Z powodu stałego kontaktu z tym związkiem młode są mniejsze, wolniejsze i bardziej podatne na ataki drapieżników – wyjaśnia bbc.com .
Najbardziej zaskakujące jest jednak to, że plastik zmienił preferencje pokarmowe ryb. Okazuje się, że polistyren im bardziej smakuje niż ich naturalny pokarm. Jedzą go chętnie i łapczywie.
- Mimo dostępu do planktonu ryby decydują się jeść plastikowe odpady. One po prostu myslą, że to dobre źródło energii – podsumowuje doktor Oona Lonnstedt z Uniwersytetetu w Uppsali.
Naukowcy alarmują – w morzach i oceanach jest coraz więcej zanieczyszczeń. Szacują, że rocznie w wodach przybywa 8 mln ton odpadów. W wyniku działania promieni słonecznych i ruchu fal tworzywa sztuczne rozpadają się na drobne kawałki, które tak szkodzą mieszkańcom mórz.
Autor: Olga Mazur
*Teraz serce internetu w jednej aplikacji. *Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.