*Nadmiar snu może przyczynić się do znacznego pogorszenia wzroku. * Do takiego wniosku doszli naukowcy z Northern California Retina Vitreous Associates w USA, po przeprowadzeniu badań na grupie 1003 pacjentów. Ich obserwacje wykazały, że u osób, które śpią dłużej niż 8 godzin dziennie, zwyrodnienie plamki żółtej oka pojawia się siedmiokrotnie częściej.
Zwyrodnienie oznacza stopniowy zanik ostrości widzenia. W konsekwencji może prowadzić do całkowitej utraty wzroku, w szczególności u osób powyżej 60 roku życia. Doktor Rahul N. Khurana, który kierował badaniami, powiedział "Daily Mirror", że w grupie pacjentów, u których występują zaburzenia widzenia, przeważały osoby sypiające zdecydowanie dłużej niż osoby zdrowe.
Naszym oczom szkodzić może nie tylko nadmiar snu. Niedawne badania, przeprowadzone z kolei przez naukowców z Uniwersytetu w Baltimore wykazały, że spanie na brzuchu, z twarzą wciśniętą w poduszkę, także uszkadza wzrok. Dotyczy to w szczególności pacjentów cierpiących na jaskrę, u których nacisk na twarz może powodować deformacje gałki ocznej, a w konsekwencji podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Nie przegap:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.