Jak podaje BBC, sarkofag i ołtarz powstały w VI wieku p.n.e. Znajdowały się wewnątrz podziemnej świątyni, ukrytej pod schodami rzymskiej kurii. W przeszłości na tym terenie odbywały się głosowania senatorów. Do odkrycia doszło w piątek 21 lutego na terenie Forum Romanum.
Znalezisko podzieliło rzymskich historyków. Wielu przypuszcza, że prawdopodobnie archeologom nie uda się odnaleźć szkieletu Romulusa, a komora stanowi jedynie symboliczne, a nie faktyczne miejsce pochówku.
Pojawiła się teoria, że odnaleziono miejsce oddawania czci Romulusowi przez mieszkańców, a nie sam grób Archeolog Patrizia Fortini argumentuje jednak, że za związkiem miejsca odkrycia z legendarnym założycielem przemawiają źródła historyczne.
Zobacz też: Zapomniana córka Kleopatry
Kim był Romulus?
Romulus był mitologicznym założycielem Rzymu. Według legendy miał bliźniaka o imieniu Remus.
Romulus i Remus mieli być synami kapłanki Rei Sylwii i boga Marsa. Stryj Rei Amulius, który siłą przejął władzę należną ojcu kobiety, obawiał się, że dzieci mogą zagrozić jego władzy. Zamordował ich matkę za złamanie ślubów czystości, a Romulusa i Remusa nakazał wrzucić do rzeki Tyber.
Kat, któremu kazano zabić bliźnięta, zlitował się nad nimi. Dzieci zostały umieszczone w koszyku wypuszczonym do rzeki. Według legendy Romulus i Remus mieli przeżyć dzięki wilczycy, która wykarmiła ich własnym mlekiem. W miejscu, gdzie wyrzuciły ich fale Tybru, założyli miasto Rzym.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.