Takiego odkrycia w Europie jeszcze do tej pory nie było. Czescy archeolodzy sami byli zaskoczeni, jak wiele miejsc masowych pochówków znaleźli - informuje serwis Science Alert.
Z tego co wiem, 30 grobów to największy taki zbiór w Europie - powiedział Jan Frolík, archeolog z Czeskiej Akademii Nauk.
Szczątki zostały odkryte podczas prac remontowych w "kaplicy czaszek". Znajduje się ona około 60 kilometrów od Pragi, w miejscowości Kutna Hora, która w średniowieczu była jednym z najważniejszych miast Czech. Obiekt jest ozdobiony kilkudziesięcioma tysiącami fragmentów ludzkich szkieletów.
Wygląda na to, że cmentarna kaplica została zbudowana na grobach. Szczątki znajdowały się bowiem poniżej poziomu podłogi. Specjaliści dotarli do nich robiąc wykopy wokół budynku. Jej budowniczowie nie musieli mieć tej świadomości - uważają eksperci.
Odkryte groby pochodzą z dwóch okresów XIV wieku. Są głębokie na 2 metry. Naukowcy połączyli najstarsze z nich z klęską głodu, który ogarnął region w 1318 roku. Późniejsze pochówki pochodzą z okresu, kiedy w Europie szalała plaga dżumy. Są datowane na lata 1348-1350. Według szacunków "czarna śmierć" zabiła wtedy nawet 80 procent populacji Starego Kontynentu.
Szczątki ludzi z okresu średniowiecza dostarczą wielu cennych informacji. Dzięki analizie izotopowej naukowcy będą mogli ustalić dietę osób z tamtych czasów. Chcą też poznać średniowieczne środowisko, czemu będą służyć badania obecności określonych pierwiastków i minerałów w kościach i zębach.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.