Większość grobowców pokrytych jest kopcami kamieni. Skały są wyciosane z bazaltu, a niektóre z nich ważą nawet 300 kg. Są też groby bardziej skomplikowane. Naukowcy nazwali je grobowcami wieżowymi ponieważ pokrywające je kamienie są usypane w kształcie wysokich stożków. Mają nawet 5 metrów wysokości - podaje CNS News.
Groby leżą na płaskowyżach niedaleko starożytnych osad, w których kiedyś żyli ludzie. Okazuje się więc, że jest to forma cmentarzy znajdujących się poza skupiskiem ludzi, jakie budowano w tym regionie już 4000 lat temu.
Cmentarzysko jest doskonałym źródłem informacji o starożytnej kulturze. Naukowcy dostrzegli np., że jeden cmentarz pochodzi z 4. tysiąclecia p.n.e., natomiast inne z okresu pierwszego tysiąclecia. To pozwala przypuszczać że ludność wyniosła się stamtąd, a potem wróciła. Brane pod uwagę hipotezy dotyczące przyczyny tego procesu historycznego, skupiają się wokół zmian klimatycznych.
Jebel Qurma to region w centralnej części Jordanii. To miejsce tak opustoszałe, że jeden z pierwszych badaczy, jaki tam dotarł nazwał to miejsce ziemią "martwego ognia". Aktualnie, prowadzone są tam badania przez Petera Akkermans i Merela Bruning z holenderskiego Leiden University.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.