Dziel materiał. Nie powinno się przyswajać dużej ilości wiedzy w jednej sesji nauki. Podziel ją na kilka mniejszych partii, dzięki czemu lepiej zapamiętasz każdą z nich. Jeżeli już jesteś zmuszony przyzwoić dużą porcję wiedzy jednego dnia, rób przerwy podczas nauki. Nawet 5 minut po każdej godzinie pracy z materiałem pozwoli na efektywniejszą naukę.
Twórz połączenia informacyjne. Najlepiej, żebyś każdą informację próbował osadzić w różnych kontekstach i różnych dziedzinach. Przykładowo kiedy uczysz się o Hitlerze, przejrzyj galerię jego obrazów.
Zatrudnij przyjaciela. Po każdej partii materiału opowiedz komuś, czego się nauczyłeś. Naukowcy dowiedli, że metoda natychmiastowego odtwarzania informacji znacząco poprawia ich zapamiętywanie.
O jakich porach najlepiej się uczyć? Tak zwane zwyżki intelektualne zdarzają się dwa razy dziennie w godzinach od 6 do 8 rano oraz od 16 do 18. Nie zaleca się uczyć po 22 oraz między 14 a 16. Wtedy mózg działa gorzej.
Wysypiaj się. Wielu studentów zarywa noce podczas nauki. To błąd, ponieważ sen to dla naszego mózgu okres regeneracji. Umysł funkcjonuje zgodnie z zegarem dobowym, więc pozbawienie go odpoczynku w kluczowym momencie doprowadzi do rozregulowania jego pracy. Przyjmuje się, że 7 godzin snu na dobę to absolutne minimum.
Przed nauką się najedz. Kluczowe jest dostarczenie przede wszystkim energii z węglowodanów. To swoiste paliwo dla naszego mózgu. Najlepiej zjeść niezbyt ciężki posiłek pół godziny przed nauką. Idealny jest makaron, ewentualnie pieczywo.
Postaw na witaminy i minerały. W czasie sesji warto zaopatrzyć się w dobrej jakości preparaty multiwitaminowy. Kluczowy jest magnez, którego dużo będzie również w gorzkiej czekoladzie oraz potas, obecny np. w pomidorach. Wskazana jest również lecytyna i wyciąg z miłorzębu japońskiego, które poprawią funkcjonowanie mózgu. Musimy je jednak przyjmować regularnie.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.