Naukowcy przeanalizowali ponad 2500 dokumentów badających odczuwanie u zwierząt. Na tej podstawie stwierdzili, że uczucia u zwierząt faktycznie istnieją – napisała Emily Birch z Uniwersytetu Nottinghan Trent na łamach "The Independent". Mogą odczuwać zarówno uczucia proste, jak smutek i radość, ale także bardziej złożone – np. żal i zazdrość.
Badania pokazują konkretne przykłady. Według nich słonie tworzą silne grupy rodzinne i potrafią płakać. Dzieje się tak nie tylko, gdy są zranione fizycznie, ale również emocjonalnie. Owce natomiast mają świetną pamięć. Potrafią rozpoznać swoich zwierzęcych przyjaciół nawet gdy zostały rozdzielone na dwa lata.
Ciekawie wygląda sprawa u małp. Kapucynki wiedzą, kiedy otrzymują nierówne wynagrodzenie. Ich reakcja jest różna na nagrodę w postaci winogron i ogórków. Szympansy natomiast zachowują pokój w stadzie poprzez odpowiednią redystrybucję bananów. Niektóre potrafią się skarżyć, że ich udział jest niesprawiedliwy.
Szczury cenią za to przyjaźń. Potrafią zrezygnować ze swojej ulubionej przekąski, aby uratować tonącego kolegę. Gdy są łaskotane, wtedy chichoczą.
Nie tylko zachowania zwierząt wskazują na to, że mają uczucia. Pokazują to również badania mózgów. Emocje pochodzą przede wszystkim z części nazywanej "układem limbicznym”. U niektórych ssaków morskich może on być nawet czterokrotnie większy niż u ludzi. U niektórych zwierząt zaobserwowano również komórki wrzecionowate, które pozwalają na podejmowanie szybkich decyzji w złożonych sytuacjach społecznych.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.