Samobójstwo
Agata była uczennicą liceum wojskowego, a w wolnym czasie pomagała w hospicjum. 21 lutego pojechała do Gdańska, najprawdopodobniej na otwarty wykład z chemii na Uniwersytecie. Kamery monitoringu zarejestrowały jak kilka godzin przed śmiercią jeździła na rowerze po Sopocie. Mimo szczegółowych przeszukiwań parku nigdzie nie znaleziono noża, telefonu Agaty ani jej roweru.
Policji udało się dotrzeć do przyjaciółki Agaty, a według niektórych źródeł być może jej dziewczyny, 17-letniej Wiktorii M. Wiktoria zeznała, że była biernym świadkiem samobójstwa Agaty. Nastolatka miała położyć się na plecach, zamachnąć i wbić sobie nóż w okolice wątroby. Przed śmiercią poprosiła przyjaciółkę, aby nie wzywała pomocy. Wiktoria chciała ukryć, że było to samobójstwo, więc zabrała z parku telefon, dokumenty, nóż i rower dziewczyny. Nie chciała, aby rodzina Agaty obwiniała się o jej samobójstwo.
Agata miała w tym czasie kryzys psychologiczny i nie chciała już dalej żyć. Kilka dni przed tragicznym wydarzeniem miała dowiedzieć się, że cierpi na poważne problemy z kręgosłupem, które uniemożliwią jej wymarzoną karierę w wojsku. Nałożyło się to z problemami w domu.
Wiktoria
Dzień po śmierci Agaty, Wiktoria trafiła do szpitala psychiatrycznego na gdańskim Srebrzysku. Dziewczyna cierpiała na poważne zaburzenia osobowości. W szpitalu spędziła kilka tygodni, podczas których miała pomóc innej pacjentce w próbie samobójczej. Zraniła ją potłuczoną szklanką w ręce i udo, jednak rany okazały się niegroźne. Kierowała również groźby karalne w stosunku do personelu medycznego.
Dodatkowo podczas pobytu w szpitalu opowiedziała trzem osobom dokładny przebieg zdarzeń nocy, której Agata zmarła. Świadkowie zeznali później, że to Wiktoria miała zadać śmiertelny cios. Do zabójstwa przyjaciółki przyznała się również w pamiętniku. Na podstawie pamiętnika biegłym udało się również określić cechy osobowości Wiktorii. Można opisać ją jako osobę rozchwianą emocjonalnie, z tendencjami do naruszania norm społecznych, przejawiającą empatię ale również ze skłonnościami do zadawania bólu.
Aleksandra
Trzy miesiące po śmierci Agaty zatrzymano Wiktorię i 18-letnią Aleksandrę L. Aleksandra miała nie być bezpośrednim świadkiem śmierci nastolatki, ale pomagała później Wiktorii zatrzeć ślady i dawała jej alibi. Jej działania skierowały policję na niewłaściwy trop i utrudniły działania funkcjonariuszy.
Po aresztowaniu Aleksandra zeznała, że Agata była naćpana i sama nie wiedziała czego chce. Podobno w ostatniej chwili chciała się wycofać, ale Wiktoria dopchnęła nóż na skutek czego zmarła.
Zabójstwo
Wiktoria nie przyznawała się do winy. Podczas śledztwa przesłuchano 150 świadków i kilkunastu biegłych z różnych dziedzin. Nikt oprócz Wiktorii nie wiedział jak dokładnie wyglądała śmierć Agaty, nie było żadnych naocznych świadków. Biegli nie mogli wykluczyć, że rzeczywiście sama się dźgnęła. Nie można uznać, że zmarła wbrew swojej woli lub że nie doszłoby do tego bez udziału Wiktorii.
Podczas procesu wyszło na jaw, że Wiktoria nie tylko nie pomogła Agacie, ale również brała aktywny udział w przygotowaniach na wiele dni przed końcem życia dziewczyny. Według niektórych źródeł Agata miała planować swoje samobójstwo nawet przez siedem miesięcy. Dokładnie wybrała miejsce, sposób i narzędzie. O swoim planie opowiedziała Wiktorii, która była zafascynowana śmiercią, przemocą i zadawaniem bólu innym ludziom. Udział w śmierci był dla niej satysfakcjonującym przeżyciem.
Wyrok
W 2017 roku sąd uznał Wiktorię za winną zabójstwa Agaty i skazał ją na 11 lat pozbawienia wolności oraz zobowiązał ją do zapłaty odszkodowania na rzecz matki Agaty w wysokości 100 tysięcy złotych. Kobieta domagała się kwoty 250 tysięcy złotych.
Sąd potraktował jako czynnik łagodzący fakt, że wobec Wiktorii nigdy wcześniej nie było prowadzone postępowanie karne ani wychowawcze, a w chwili popełnienia czynu była nieletnia. Na jej niekorzyść działała natomiast brutalność morderstwa – wbiła nóż w wątrobę jednym gwałtownym ruchem po czym Agata wykrwawiła się na śmierć. Przez cały czas Wiktoria była świadoma swoich czynów. Rok później sąd apelacyjny podtrzymał wyrok.
Aleksandra za utrudnianie śledztwa została skazana na jeden rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata.
Przeczytaj też inne teksty Riley24 w o2.pl:
Jessica Keen zaginęła bez śladu. Sprawa, którą rozwiązano dopiero po 17 latach
Zabójstwo Emmy Walker, czyli tragiczny finał toksycznego związku
Tajemnica domu Sodderów. 5 dzieci zginęło w pożarze? Ciał nie odnaleziono
Więcej o Riley24 znajdziesz tutaj.
Gdzie szukać pomocy? Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać z czatu, a listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz TUTAJ.