*Wniosek możecie pobrać w tym miejscu *. Składa się on z kilku części, jednak wypełnienie go nie powinno nikomu sprawić większych trudności.
O czym należy pamiętać, składając wniosek? Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że wniosek powinien złożyć tylko jeden rodzic. W innym przypadku wnioski zostaną rozaptrzone, ale urzędowi zajmie to więcej czasu.
Świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko. Pieniądze na pierwsze dziecko mogą dostać rodziny, w których dochód nie przekracza 800 zł na osobę, ewentualnie 1200 zł, jeśli dziecko jest niepełnosprawne. Również dzieci adoptowane są objęte programem, a także te w rodzinach zastępczych.
Świadczenia przysługują na dzieci do 18. roku życia. Jeśli rodzina ma dwoje dzieci i jedno z nich skończy 18 lat, wtedy świadczenie na drugie dziecko jest tracone, ponieważ rodzina traktowana jest od tego momentu jako jednodzietna.
Wniosek trzeba złożyć w gminie zamieszkania. Jeśli zostanie on złożony w ciągu 3 miesięcy od momentu uruchomienia programu, pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od kwietnia. Świadczenie w większości przypadków będzie wypłacane przelewem na wskazane konto.
Osoby mieszkające poza Polską również mogą ubiegać się o dodatek. Jednak tylko w przypadku, gdy nie otrzymują takiego w kraju zamieszkania. Wtedy świadczenie w Polsce nie należy się. Analogicznie obcokrajowcy mieszkający w Polsce mogą otrzymać dodatek, ale pod warunkiem, że takich świadczeń nie otrzymują w ojczystym kraju. Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa z osobami spoza UE, tu jednak każdy przypadek analizowany będzie indywidualnie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.