Zespół uczonych pracuje nad tym projektem od 11 lat. Wkrótce ujawnią szczegółowy plan przygotowania sztucznego łona, w którym embrion hybrydy będzie się rozwijał. Specjalnie do tego celu wyodrębnili 44 pary genów mamuta, które odpowiadają za odporność na niskie temperatury. W zestawieniu z genami słonia, nowe zwierzę powinno łatwiej się przystosować do trudnych warunków klimatycznych, co pozwoli na przesiedlenie tych zwierząt na chłodniejszą północ.
Naukowcy wierzą, że ich twór przyczyni się do zatrzymania polowań na słonie. Hybryda prawdopodobnie w ogóle nie będzie posiadać kłów, które są luksusowym surowcem zdobniczym. Tego, jaki będzie końcowy efekt eksperymentu, niestety nie da się przewidzieć. Genetycy z Harvarda są jednak dobrej myśli - są już gotowi do rozpoczęcia testów na myszach, których ciąża jest krótsza niż u słoni.
Moim celem nie jest sprowadzenie mamutów na świat, ale przywrócenie genów mamuta i pokazanie, że one naprawdę działają. Mamy 44 geny mamuta, które dosłownie zmartwychwstały - mówi profesor George Church, który uczestniczy w projekcie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.