Superksiężyc to potoczna ale i astrologiczna nazwa Księżyca w pełni. Zjawisko polega na tym, że znajduje się on w jednej linii ze Słońcem oraz Ziemią. Sam Księżyc jest wtedy w swoim perygeum, czyli miejscu na orbicie najbliżej Ziemi. Zjawisko bywa również określane jako superpełnia lub "wilczy księżyc".
Księżyc jest wtedy większy i jaśniejszy. Według naukowców z NASA, dla przeciętnego obserwatora, jego powierzchnia jest o 14 procent większa. Świeci też o 30 procent jaśniej niż w apogeum. Istnieją teorie, że satelita w tym położeniu jest w stanie wywołać negatywne zjawiska jak wybuchy wulkanów czy trzęsienia ziemi. Nie mają one jednak potwierdzenia w nauce.
Nie będzie w Polsce dobrze widoczny. Prognoza pogody mówi, że niebo ma być wtedy zachmurzone. W nocy mają występować przelotne opady. Księżyc powinien się jednak co jakiś czas wynurzać zza chmur.
Inne listopadowe zjawiska na niebie. Fani astronomii będą mieć w tym miesiącu okazję do zobaczenia 4 i 5 listopada roju Taurydów w największej okazałości. Oprócz tego 14 i 15 grudnia na niebie widoczne będzie maksimum roju Geminidów.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.