Wygląda na to, że właśnie padł kolejny mit na temat kawy. Przez wiele lat uważano, że zawarta w niej kofeina może wywoływać kołatanie serca. Jednak wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco sugerują, że regularne spożywanie kawy nie tylko nie wpływa negatywnie na pracę układu sercowo-naczyniowego, ale także może zapobiegać jego chorobom.
Według badaczy, picie kawy może przeciwdziałać arytmii. Naukowcy z San Francisco są również przekonani co do dobroczynnych właściwości herbaty oraz czekolady, które wcześniej uznawano za szkodliwe. Uważają, że lekarze powinni skorygować swoje zalecenia dla pacjentów, którzy ograniczając picie kawy, herbaty oraz innych napojów z kofeiną, eliminują potencjalne korzyści dla zdrowia.
Badania zostały przeprowadzone na grupie 1388 przypadkowo wybranych osób. Wśród nich nie było ludzi, u których już wcześniej występowały zaburzenia rytmu pracy serca. 61 procent badanych spożywało dziennie więcej niż jeden produkt zawierający kofeinę. Nie odnotowano u nich ani przedwczesnych skurczy komorowych, ani przedwczesnych skurczy przedsionkowych, co oznacza, że ich serca pracowały w normalnym rytmie.
Autor badań, Shalini Dixit, podkreśla ich wyjątkowy charakter. Przypomina, że wcześniejsze badania dotyczące wpływu kofeiny na pracę serca dotyczyły osób, u których wcześniej zdiagnozowano arytmię. Jak donosi "Daily Mail", naukowiec przyznaje jednak, że potwierdzenie jego teorii wymaga dalszych, bardziej zaawansowanych badań.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.