Strategię "fake news" przejęli od rosyjskich hakerów Władimira Putina. Jednak nie atakują Amerykanów a terrorystów. Wszyscy są Irakijczykami - ujawnia serwis "The Daily Beast". Sami siebie nazywają "Daeshgram", co jest połączeniem arabskiej nazwy ISIS i marki Instagram. Z uwagi na to, co robią, muszą żyć podwójnym życiem.
Cztery osoby z grupy to informatycy i specjaliści od bezpieczeństwa w sieci. Kolejny członek "Daeshgram" jest inżynierem, a jedyna kobieta w tym gronie studiuje. Nie ujawniają bliższych szczegółów z obawy o swoje bezpieczeństwo. Nawet ich rodziny nie mają pojęcia, czym zajmują się po godzinach pracy.
Irakijczycy postanowili uderzyć w ISIS w aplikacji Telegram. Terroryści zaczęli z niej korzystać, kiedy Twitter i Facebook zaczęły szybko blokować propagandowe materiały ISIS.
Wszystko zaczęło się od infiltracji ich kanałów telegramowych - mówi Nada. Spędziliśmy wiele miesięcy, obserwując i udając członków ISIS. Badaliśmy, jak się zachowują, jakiego języka używają i staraliśmy się zwrócić uwagę na niepisane zasady - podkreśla.
Kiedy już pozyskali odpowiednią wiedzę, postanowili ją wykorzystać. Członkowie "Daeshgram" zaczęli wrzucać na kanały terrorystów przerobione materiały, nierzadko z wykorzystaniem pornografii, którą wklejali do zdjęć i filmów autorstwa ISIS.
Chcieliśmy stworzyć rzeczy, których członkowie ISIS nie kwestionowaliby i chcieliby się nimi podzielić - tłumaczy Nada.
Wielkim sukcesem było rzucenie podejrzeń na agencję Amaq. Medium stało się oficjalną agencją informacyjną Państwa Islamskiego. Irakijczycy jednak wrzucili do sieci wideo sugerujące, że Amaq stała się celem włamania hakerów. To nie była prawda, jednak terroryści zaczęli się ostrzegać nawzajem, by nie dawać wiary doniesieniom sygnowanym przez agencję.
Grupa "Daeshgram" przeprowadziła wiele podobnych akcji. Irakijczycy posunęli się nawet do stworzenia fałszywego kanału na Telegramie, który był w pewnym momencie źródłem informacji dla kilkuset terrorystów. Członkowie grupy podkreślają, że robią to bez wiedzy rządu w Bagdadzie.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.