Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Szkarlatyna w brytyjskich szkołach. Lekarze biją na alarm

42

Liczba zachorowań gwałtownie wzrosła - od września 2015 w Wielkiej Brytanii odnotowano już 6,157 przypadków szkarlatyny. Eksperci uczulają lekarzy rodzinnych, że w walce z chorobą ważna jest szybka diagnoza.

Szkarlatyna w brytyjskich szkołach. Lekarze biją na alarm
(Wikimedia Commons CC BY-SA, www.badobadop.co.uk)

W szkołach podstawowych w Wielkiej Brytanii trwa walka z chorobą. Jeżeli u dziecka pojawią się pierwsze symptomy szkarlatyny, od razu trafia do lekarza. Helen Newell, dyrektor jednej z podstawówek, przyznała, że stawiają na uświadamianie rodziców.

Rozumiem, że rodzice martwią się o swoje dzieci. To naturalne zjawisko, każdy się martwi o swoje pociechy - powiedziała Newell w rozmowie z Daily Mail.

Jak rozpoznać szkarlatynę? Na początku pojawia się gorączka, bóle brzucha, wymioty oraz ból gardła. Razem z temperaturą albo 24 godziny później na całym ciele pojawia się wysypka. Jest ona drobnoplamista, czerwona, zlewająca się na tułowiu, w zgięciach łokciowych i podkolanowych. Jeżeli podejrzewamy u dziecka szkarlatynę, należy od razu udać się do lekarza.

Nic nie sugeruje, żebyśmy mieli do czynienia z jakimś wyjątkowo groźnym szczepem szkarlatyny, która w większości przypadków nie jest groźna dla zdrowia Oczywiście dla niektórych może być bardzo nieprzyjemna - uspokaja dr Theresa Lamagni z organizacji Zdrowia Publicznego Anglii.

*W ubiegłym roku odnotowano 17,586 przypadków szkarlatyny. *To najwyższa liczba zachorowań od 1967 roku. Angielskie służby zdrowia rozkładają ręce i nie mają pojęcia, skąd nagły wzrost ognisk choroby. Ich zdaniem to naturalny długoterminowy cykl, w którym wzrost zachorowalności na płonicę co jakiś czas powraca. Innego zdania są amerykańscy lekarze, którzy utrzymują, że za obecne zjawisko odpowiada super wytrzymały i bardzo agresywny szczep bakterii.

*Szkarlatyna (płonica) jest ostrą chorobą zakaźną wywołaną przez bakterię paciorkowca. * Była bardzo niebezpieczna, szczególnie w okresie epoki wiktoriańskiej. Przed II wojną światową śmiertelność wynosiła 25%, a obecnie nie przekracza 1%. Prawie zapomniana choroba teraz wróciła do Wielkiej Brytanii na niespotykaną od 50 lat skalę. Zgodnie z danymi organizacji Zdrowia Publicznego Anglii od września ubiegłego roku zachorowało już ponad 6 tysięcy dzieci.

Zobacz również:

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić