Raport dotyczący diagnozowania raki piersi przez sztuczną inteligencję opublikował wydział Google Health. We współpracy z DeepMind, Cancer Research UK Imperial Centre, Northwestern University i Royal Surrey County Hospital opracowano system, który analizuje wyniki mammografii.
Do testów wykorzystano zdjęcia rentgenowskie 76 tys. kobiet z Wielkiej Brytanii i 15 tys. kobiet z USA. Lekarze mieli dostęp do historii pacjentów i wyników wcześniejszych mammografii. Sztuczna inteligencja przetwarzała natomiast tylko anonimowie badania, nie posiadając dodatkowych informacji o pacjentach.
Mimo to, sztuczna inteligencja skuteczniej diagnozowała raka piersi. Nowy system pozwolił zmniejszyć liczbę fałszywie pozytywnych wyników o 1,2 proc., a fałszywie negatywnych o 2,7 proc.
Nasz zespół jest naprawdę dumny z wyników tych badań, które sugerują, że jesteśmy na najlepszej drodze do opracowania narzędzia, które może pomóc lekarzom wykryć raka piersi z większą dokładnością - powiedział Dominic King z Google Health.
Na razie system nie został wprowadzony do użytku w placówkach medycznych. Google twierdzi, że w najbliższych latach będzie pracować nad jego udoskonaleniem. Oczekuje się, że sztuczna inteligencja może przyspieszyć diagnozę, ponieważ algorytm komputerowy analizuje badania w ciągu kilku sekund.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.