Archeolodzy nie wiedzą, kto i dlaczego stworzył niezwykłe ryciny. Zagadką pozostają też przedstawione na petroglifachstworzenia, wśród których znalazły się nosorożce i hipopotamy. Gatunki te zamieszkują Afrykę i naukowcy zachodzą w głowę, skąd prehistoryczni mieszkańcy regionu mogli je znać.
Większość rycin znaleziono w skalistym regionie miast Ratnagiri i Rajapur. Pokryte wieloma warstwami gleby i błota zachowały się w świetnym stanie przez tysiące lat. Zdaniem ekspertów mogą to być jedne z najstarszych petroglifów na świecie - donosi Iflscience.com.
Po wstępnym badaniu wydaje nam się, że zostały stworzone około roku 10 000 p. n. e. - mówi Tejas Garge, dyrektor instytutu archeologicznego w Maharasztrze.
Zdaniem naukowca twórcami rycin byli członkowie nieznanej dotąd społeczności. Prehistoryczni artyści prawdopodobnie zajmowali się łowiectwem i zbieractwem, nie mieli natomiast doświadczenia w rolnictwie. Świadczy o tym tematyka rysunków, wśród której brakuje czynności gospodarskich.
Rysunki przedstawiają zwierzęta w sposób detaliczny. Ci ludzie znali się zarówno na gatunkach lądowych, jak i na morskich stworzeniach. Wnioskujemy z tego, że utrzymywali się z łowiectwa - tłumaczy Garge.
Lokalne władze przeznaczyły 240 mln rupii (ok. 12 tys. zł) na analizę petroglifów. Urzędnicy mają nadzieję, że dzięki inwestycji uda się rozwiązać zagadkę. Na razie eksperci postawili dwie wstępne hipotezy: w tamtych czasach nosorożce i hipopotamy żyły w Indiach lub ryciny powstały krótko po tym, jak prehistoryczna społeczność przeniosła się tam z Afryki.
_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.