Zdjęcia zostały zrobione podczas Święta Dziękczynienia w 2019 roku. Wykonano je za pomocą teleobiektywu masztu łazika Curiosity. Łącznie obrazy mają 1,8 miliarda pikseli.
Druga, mniejsza panorama zawiera 650 milionów pikseli. Została wykonana w tym samym czasie i pokazuje ramię łazika oraz jego pokład.
Wyjątkowe zdjęcie Marsa zostały zrobione pomiędzy 24 listopada a 1 grudnia. Pracownicy NASA nie chcieli, by w czasie ich urlopu łazik pozostawał bezczynny. Wydali Curiosity szczegółowe polecenia co do ustawienia kamery i ostrości zdjęć. Efektem było około tysiąc fotografii Czerownej Planety, które później połączono w całość.
Łazik robił zdjęcia przez 4 dni. Zawsze między godziną 12 a 14 po południu. Dzięki stałym godzinom oświetlenie jest spójne. Obie panoramy ukazują aktualne miejsce przebywania Curiosity, czyli Glen Torridon. Jest to region nazwany na cześć północno-zachodnich wyżyn Szkocji, które zawierają jedne z najstarszych skał na świecie.
Krater Gale. W jego centralnej części znajduje się góra Aeolis Mons (Mount Sharp), o wysokości 4500 metrów. Krater Gale miliardy lat temu lat temu był prawdopodobnie jeziorem z wieloma dopływami i odpływami. To w nim NASA wylądowała łazikiem w 2012 roku.
Po powrocie z krótkich wakacji, zespół ułożył zdjęcia w panoramę. Obie są dostępne na stronie Jet Propulsion Laboratory. Specjalne narzędzie umożliwia powiększanie i zobaczenie szczegółów tła z bliska.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.