Czynnikiem, na który zwraca uwagę największa liczba przedsiębiorców, jest możliwość umorzenia składek do ZUS przez określony czas. Jak w takiej sytuacji wygląda kwestia odliczania składek od dochodu bądź od podatku? Poniżej znajdują się najważniejsze zapisy znajdujące się w projekcie tarczy antykryzysowej odnośnie składek ZUS.
Tarcza antykryzysowa. Które składki można rozliczyć?
To chyba najczęściej zadawane przez właścicieli firm pytanie. Podstawę prawną stanowi Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Kiedy można rozliczyć składki? Najważniejszym aspektem, który musi zostać spełniony jest zapłacenie składek w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących. Tylko w takim przypadku przedsiębiorcy mogą rozliczyć składki w podatku dochodowym.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego. Składki mogą być odliczone od podatku jeżeli zostały one opłacone w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami ustawy. Tym samym przy obliczaniu podatku dochodowego nie mogą być uwzględnione składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, od opłacenia których podatnik został zwolniony.
Tarcza antykryzysowa. Co w przypadku dotacji z urzędu pracy?
Wiele firm rozpoczęło swoją działalności dzięki dotacji z urzędu pracy. ZUS informuje, że osoba w przypadku otrzymania tzw. ulgi na start nie może dodatkowo korzystać ze zwolnienia przewidzianego w ramach tarczy antykryzysowej. Jedynym wyjątkiem są podmioty działające w ramach małego ZUS. Wówczas mogą oni skorzystać ze zwolnienia z płacenia składek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.