*Amerykanie chcą, by system AEGIS Ashore został ukończony 31 grudnia 2018 roku. *By stało się to możliwe pierwotny kontrakt wysokości 37 mln dol zwiększono 28 czerwca o dodatkowe 14 mln. W sumie wynosi on nieco ponad 51 mln dol., czyli ok. 190 mln zł. Przyśpieszenie prac dostrzegł rosyjski serwis Sputnik News.
Pentagon prznaje dodatkowe pieniądze na przyśpieszenie budowy tarczy rakietowej w Polsce - czytamy.
Na terenie starej bazy powstaje tzw. lądowy okręt. Nowatorskie, i sporo tańsze od pierwotnie zakładanego, rozwiązanie pozwoli zamontować na Kaszubach sprawdzony system nie wymagający budowy silosów. W praktyce przeniesiony zostanie na ląd fragment okrętu marynarki wojennej.
Będzie to konstrukcja wzorowana na nadbudówce niszczyciela typu Alreigh Burke z radarem ścianowymi AN/SPY-1 i pionowymi wyrzutniami VLS załadowanymi przeciwrakietami SM-3 - tłumaczył w maju zeszłego roku tvn24.pl.
System w Polsce będzie ostatnim ogniwem "tarczy" antyrakietowej NATO. Mający w teorii chronić Europę przed zagrożeniem z Bliskiego Wschodu, jest kością niezgody dla Rosjan. Gdyby wystrzelili oni w naszym kierunku pocisk balistyczny, amerykański satelita obronny uruchomi łańcuch kolejnych działań. Najpierw silnego radaru w Turcji, potem komputerów obliczeniowych w Niemczech, na końcu z Redzikowa wystartuje rakieta przechwytująca. Wideo poniżej pokazuje go w akcji u naszych partnerów w Rumunii.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.