Udało się otrzymać trzy rodzaje tuszu, który reaguje na zmiany w organizmie. Absorbują one płyny pozakomórkowe, które stanowią ok. 16 procent masy ciała. Tusz reagujący na wahania poziomu cukru zmienia swój kolor z niebieskiego na brązowy. Różnica zatem jest widoczna nawet dla osób mających problemy z rozróżnianiem kolorów. Naukowcy stworzyli także tusz wykrywający zmiany poziomu pH organizmu - z różowego zmienia swój kolor na purpurowy.
Użycie cieczy z biosensorami zamienia powierzchnię skóry w wyświetlacz. Koncepcja została zrealizowana dzięki połączeniu zespołów naukowych ze wspomnianego MIT oraz z Uniwersytetu Harvarda. Naukowcy mają nadzieję, że to rozwiązanie przyda się szczególnie osobom cierpiącym na cukrzycę, bowiem będą one mogły w czasie rzeczywistym monitorować poziom cukru dzięki kolorowi tatuażu. W momencie zasłabnięcia, taką możliwość będą mieć także osoby postronne.
Ludzie z cukrzycą mailują do nas, zgłaszając chęć wypróbowania naszej koncepcji - mówi jedna z członkiń grupy badaczy, Xin Liu.
*Nie ma jeszcze planów wprowadzenia nowości na rynek. * DermalAbbys - tak nazywa się produkt, został przetestowany na razie na świńskich skórach. Zanim wejdzie do użytku u ludzi, musi zostać poddany rygorystycznym testom. Trzeba sprawdzić między innymi, czy tusz może powodować alergię.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.