Chińscy archeolodzy odnaleźli na terenie Birmy parę zatopionych w bursztynie malutkich skrzydeł z okresu kredy. Jak informuje portal nature.com, naukowcy szacują, że doskonale zachowane znalezisko ma około 99 milionów lat. Jest to pierwsze w historii archeologii wykopalisko pokazujące detale budowy ciała przodków ptaków, które żyły w czasach dinozaurów. Dzięki bursztynowej otoczce zachowały się nie tylko ich skrzydła i kości, ale nawet fragmenty skóry.
Znalezisko dowodzi m.in. że struktura ptasich skrzydeł pozostaje niezmieniona niemal od stu milionów lat. Odnalezione kości nie były w pełni rozwinięte i należały do stworzenia mniejszego niż współczesne kolibry. Najprawdopodobniej był to przedstawiciel grupy enantiornitów - grupy prehistorycznych ptaków, które posiadały znacznej wielkości zęby oraz pazury na końcach skrzydeł.
Dzięki bursztynowi skrzydła zachowały swoją oryginalną barwę. Archeologom udało się również dostrzec na nich ślady szponów świadczące o tym, że prehistoryczny ptak został zaatakowany przez inne stworzenie. Naukowcy podkreślają, że znalezisko z Birmy daje im o wiele bardziej szczegółowe wyobrażenie o wyglądzie i budowie ptasich przodków.
Autor: Beata Kruk
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.