Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców ze Szpitala dziecięcego w Filadelfii (CHOP) oraz z Uniwersytetu Pensylwania. Do tej pory przeanalizowali oni największą grupę dzieci z neuroblastomą, które były leczone radioterapią protonową.
Wyniki badań zostały opublikowane na stronie International Journal of Radiation Oncology. Naukowcy odkryli, że terapia jest skuteczna w zmniejszaniu guzów, ale także wykazuje minimalną toksyczność dla pozostałych narządów.
Nie tylko zaobserwowaliśmy doskonałe wyniki i minimalne efekty uboczne, które uzasadniają stosowanie terapii protonowej u pacjentów z neuroblastomą, ale także odpowiedzieliśmy na obawy związane z tą formą leczenia. Sugerowano, że skoro jest tak ukierunkowana, nowotwór może powrócić. Guzy najczęściej nie wracały, co sugeruje, że terapia protonowa jest skuteczna, mniej toksyczna i stanowi doskonały wybór dla naszych młodych pacjentów - powiedziała Christine Hill-Kayser z Penn Medicine.
Neuroblastoma jest najczęstszym nowotworem rozpoznawanym u niemowląt. Blisko 50 proc. jego przypadków występuje u dzieci poniżej 2. roku życia. Jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z komórek cewy nerwowej (neuroblastów). Ognisko pierwotne znajduje się w jamie brzusznej.
Terapia protonowa to jedna z najnowocześniejszych metod walki z nowotworem. Wykorzystuje się ją w leczeniu niektórych nowotworów złośliwych. Polega na naświetlaniu guzów za pomocą promieniowania protonowego.
Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.