Tego, co się działo w niemieckim laboratorium LPT, nikt miał nigdy nie zobaczyć. Wszystko nagrał jednak ukrytą kamerą działacz organizacji Cruelty Free International i Soko Tierschutz. Na filmie, który zamieszczono niedawno w internecie, widać, jak brutalnie traktowane są zwierzęta, m.in. psy, małpy i koty.
Film wstrząsnął całym światem, ale takie praktyki to nic nowego.
Podobne eksperymenty od dawna prowadzone są w wielu krajach. Świadomość społeczna odnośnie do tego, co się robi ze zwierzętami – nie tylko w laboratoriach, ale też np. w hodowlach i rzeźniach, zaczęła jednak rosnąć dopiero w ostatnich latach. Do jej systematycznego wzrostu przyczynia się działalność aktywistów na całym świecie. Dużo w tym względzie zrobiły też filmy dokumentalne, takie jak "Earthlings" (Mieszkańcy Ziemi; 2005) ze słynnym aktorem Joaquinem Phoenixem w roli narratora, czy "Dominion" (2018).
Obrońcy bezdusznych praktyk rodem z laboratorium LPT przedkładają życie ludzkie nad życie innych zwierząt, mówiąc, że pozwalają one sprawdzić, czy leki, które mają wejść na rynek, można bezpiecznie stosować.
Do większości Polaków takie tłumaczenia nie trafiają. Z naszego badania, jakie przeprowadziliśmy na panelu Ariadna, wynika, że 57 proc. Polaków jest przeciwnych testowaniu leków na zwierzętach, z czego 38 proc. badanych jest zdecydowanie przeciwnych.
Testy leków na zwierzętach popiera 23 proc. respondentów. Zdania nie ma 20 proc. pytanych.
Sprawdziliśmy też, jak odpowiadają na pytanie o testowanie leków na zwierzętach wyborcy PiS i KO. Okazuje się, że w tej kwestii, jak być może w mało której, są mniej więcej zgodni – wśród elektoratu Koalicji Obywatelskiej testom na zwierzętach sprzeciwia się 60 proc. pytanych, a wśród elektoratu Prawa i Sprawiedliwości – 53 proc.
A jakie jest Wasze zdanie? Testować leki na zwierzętach, żeby pomagać ludziom, czy może powinien istnieć bezwzględny zakaz takich eksperymentów? Czekamy na Wasze komentarze.
Przeczytaj też:
- Małpy krzyczące z bólu. Szokujące nagrania z laboratorium w Niemczech obiegły świat
- Psy i małpy wyły z bólu. Nowy skandal w laboratorium LPT
Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1041 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 25 – 29 października 2019 roku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.