Dziewczynki mają łatwiej. Choć rodzice poświęcają tyle samo czasu na naukę czytania z synami i córkami, inaczej rozkładają akcenty. Dziewczynki w wieku przedszkolnym częściej niż chłopcy uczą się alfabetu ze swoimi mamami. Kobiety częściej śpiewają córkom niż synom.
Częściej też z córkami rysują, malują, bawią się w układanie rymowanek. W tym samym czasie kobiety pozwalają chłopcom na zabawę na świeżym powietrzu. Co ciekawe, nie dotyczy to nauki cyfr i liczenia - twierdzą eksperci z uniwersytetu w Bristolu.
Różnice w edukacji mogą być widoczne po latach. Raport dotyczący trzylatków przygotowano na zlecenie fundacji charytatywnej Save the Children. Z dokumentu wynika, że różne traktowanie sprawia, iż chłopcy idą do szkoły nie zawsze odpowiednio przygotowani. Różnice między chłopcami i dziewczynkami widoczne już w wieku 5 lat mogą pogłębić się w kolejnych latach. Istnieje czterokrotnie większe ryzyko, że pięciolatek będący na bakier z nauką czytania i pisania będzie miał braki w edukacji również pod koniec szkoły podstawowej.
Gdy dziecko nie ma odpowiednich umiejętności już pierwszego dnia szkoły, może nie być w stanie ich nabyć przez resztę życia - przekonują naukowcy.
Autor: Jan Muller
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.