*Rosjanie jako główny dowód podają wiek osadów, które pobrali ze zbiornika. *Poddali je analizie geo- i biochemicznej i odkryli, że mają one przynajmniej 280 lat. Samo jezioro może być jeszcze starsze - nie uwzględniono bowiem próbek z dna, znajdującego się na głębokości ok. 50 metrów.
Badacze z Krasnojarska i Nowosybirska mają także drugi dowód. Jak podaje "The Siberian Times", obala on teorię naukowców z Uniwersytetu Bolońskiego, którzy dekadę temu wskazywali na brak jeziora Czeko na mapach sprzed XX wieku. Według Rosjan nie ma w tym nic dziwnego, skoro cały teren Syberii był źle oznaczony.
W tunguskim rezerwacie są także inne głębokie i okrągłe jeziora, które wyglądają podobnie do Czeko i mają prawdopodobnie podobne pochodzenie geologiczne - głosi oficjalne oświadczenie syberyjskiego oddziału Rosyjskiego Stowarzyszenia Geograficznego.
*Wokół zarejestrowanego w tajdze 30 czerwca 1908 roku wybuchu krąży wiele teorii. *Nie wiadomo na pewno, co spowodowało powalenie milionów drzew w promieniu 40 kilometrów i stworzenie tysięcy kraterów, choć wielu badaczy wskazuje na meteoryt lub fragment komety. Szczegółowe wyniki badań rosyjskiego zespołu opublikowane zostaną w lipcu 2017 roku.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.