* Ludzie chorują i umierają na raka z powodu decyzji, jakie sami podejmują.* Zachorowania na nowotwory w 42 proc. przypadków związane są ze stylem życia pacjenta. Aż 45 proc. z nich rak zabije, twierdzi dr Farhad Islami z Amerykańskiego Towarzystwa na rzecz Walki z Rakiem. Posługując się najnowszymi danymi o zapadaniu na raka, wyliczył i zestawił z podziałem na płci główne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby.
Papierosy, alkohol i otyłość są największymi źródłami ryzyka, ale kobiety i mężczyźni w różnym stopniu im podlegają. Mężczyznom bardziej niż kobietom szkodzi nadmiar czerwonego mięsa, alkoholu i papierosów. Kobiety ryzykują rakiem bardziej od mężczyzn w przypadku otyłości i siedzącego trybu życia - donosi "Daily Mail".
Spośród 1,5 mln zdiagnozowanych w 2014 przypadków raka, 42 proc. miało związek z czynnikami wynikającymi z życiowych wyborów pacjentów. Te same czynniki powiązano z 265 tys. zgonów, czyli 45 proc. wszystkich osób, które w tamtym roku zabił nowotwór.
Najwięcej, czyli 19 proc. zachorowań i 28 proc. zgonów dotyczyło raka wywołanego przez palenie papierosów. Na miejscu drugim znalazła się otyłość, związana z 7,8 proc. zachorowań i 6,5 proc. zgonów. Niechlubne podium zamyka alkohol. Jego nadmiar przyczynił się do 5,6 proc. zdiagnozowanych przypadków raka i 4 proc. śmierci. 4 i 5 miejsce to kolejno promieniowanie UV (4,7 proc. i 1,5 proc.) i brak aktywności fizycznej (2,9 proc. i 2,2 proc.). Dane zawierają także informacje o diecie ubogiej w warzywa i owoce. Unikanie ich powiązano z 1,9 proc. zachorowań i 2,7 proc. zgonów. Infekcja wirusem opryszczki HPV przełożyła się na 1,7 proc. chorych i 1,1 proc. zabitych przez raka.
*Otyłe kobiety ryzykują bardziej od otyłych mężczyzn. *Nadwaga łączona jest z 60 proc. przypadków raka macicy i 11 proc. raka piersi. Podobnie kobiety unikające wysiłku fizycznego. Brak ćwiczeń w 26,7 proc. ma związek z występowaniem raka macicy, 16,3 proc. raka odbytu i 3,9 proc. raka piersi. Palenie częściej wywołuje raka u mężczyzn (1/3 przypadków), niż u kobiet (1/4 przypadków). Podobnie alkohol, którego wiąże się z 46,3 proc. zachorowań na raka przełyku u mężczyzn i 27,4 proc. u kobiet. W przypadku raka wątroby, panowie też mają gorzej (24,8 proc. przypadków), niż panie (11,9). Nadmierne opalanie jest podobnie szkodliwe - promieniowanie UV wiąże się z 96 proc. wystąpienia czerniaka u mężczyzn i 93,7 proc. u kobiet.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.