Kleszcz wędrowny (Hyalomma marginatum), o którym mowa, to jeden z niebezpieczniejszych przedstawicieli swojego gatunku. Jego rozmiar może sięgnąć ponad 2 cm. Zamieszkuje głównie Afrykę i ciepłe kraje Azji. W pierwszych stadiach rozwoju żeruje na małych ssakach i ptakach. To właśnie dzięki ptakom wędrownym przedostał się do Europy, a wyjątkowo wysokie temperatury i susza sprawiły, że doskonale się rozwinął na tym terenie.
Tropikalne kleszcze opanowały Europę
Kleszcze z tropików najliczniej występują w lasach Riwiery Francuskiej. Tamtejsze władze wydały specjalne ostrzeżenia, głównie dla turystów. Ze względu na liczne występowanie tego roztocza zaleca się wyjątkową ostrożność podczas leśnych spacerów. Pojawienie się kleszczy wędrownych odnotowano również w takich krajach jak: Portugalia, Włochy, Niemcy czy Grecja. Może znajdować się także w Polsce.
Wyglądem kleszcz wędrowny niemal nie różni się od zwykłego. Jednak łatwo je odróżnić ze względu na wielkość. Podczas gdy nasze kleszcze rzadko kiedy
przekraczają 15 milimetrów, tropikalna odmiana przekracza 2 centymetry. Ponadto posiada charakterystyczne prążkowane odnóża.
Kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych chorób
Kleszcze tropikalne przenoszą wyjątkowo niebezpieczne dla człowieka choroby: gorączka krwotoczną krymsko-kongijską, tyfus plamisty, dur zaroślowy czy gorączki plamiste. Wszystkie mogą prowadzić do śmierci. oprócz tego może wystąpić porażenie kleszczowe.
Mimo, że nie odnotowano w ostatnim czasie występowania tych kleszczy w Polsce, należy bardzo uważać. Na spacer do lasu warto się odpowiednio ubrać i po każdym sprawdzić dokładnie całe ciało oraz ubrania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.