Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Trudna historia margaryny. Tak z nią walczono

Ten zamiennik masła miał wielu wrogów wśród polityków.

Trudna historia margaryny. Tak z nią walczono
(flickr.com)

Już w 1885 roku w amerykańskim kongresie podniesiono sprawę margaryny. Robert M. La Follette wygłosił wtedy przemówienie o tym jak bardzo ten produkt może być szkodliwy. Twierdził on, że margaryna jest wrogiem każdej amerykańskiej rodziny. Głównym problemem miał być fakt, że margaryna wygląda jak coś czym nie jest. Mowa tu o maśle. Kongresmen nazwał wtedy margarynę produktem stworzonym z dwóch składników: tłuszczu i hipokryzji.

W opinii publicznej rozpoczęła się walka przeciwko margarynie. We wszystkich gazetach pisano artykuły o szkodliwości tego składnika. Powstawały także komiksy wychwalające zalety tradycyjnego masła. Już w 1886 roku kongres zadecydował o nałożeniu na producentów, hurtowników, a nawet sprzedawców margaryny dodatkowego podatku. Do roku 1902 jego wysokość wzrosła pięciokrotnie.

Niektóre ze stanów poszły nawet o krok dalej. Całkowicie zakazano sprzedaży margaryny w aż sześciu stanach. Nawet kiedy zakaz uznano za sprzeczny z amerykańską konstytucją, mniej przychylne składnikowi stany, wymagały od producentów dokładnego opisu na opakowaniu. Miały one pisać, że jest to oleomargaryna Mniej popularna i chwytliwa nazwa produktu miała odstraszać klientów od zakupu niezdrowej żywności.

(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY)

By odstraszyć potencjalnych nabywców, zakazano barwienia margaryny. Niedozwolone było używanie żółtego barwnika, który sprawiał, że margarynę można było pomylić z masłem. W stanie Wisconsin aż do roku 1967, używanie żółtego barwnika do produkcji margaryny było karane więzieniem. Od producentów wymagano zatem, by używali mniej korzystnych barwników. Najczęściej były to: czerwony, brązowy, czarny i najdziwniejszy - różowy.

Dopiero w latach 40. XX wieku margaryna wróciła do łask. Stało się dzięki zmianom technologicznym produkcji. Początkowo, do jej wytwarzania używano łoju bydlęcego, który był główną przyczyną złej popularności margaryny. Otóż, rozpoczęto produkcję margaryny opartej na podstawie tłuszczy roślinnych. To dzięki temu przez wiele lat margaryna uznawana była za zdrowszą od masła.

Aż do początku XXI wieku margaryna uważana była za zdrowy produkt. To zastanawiające jak szybko zmieniają się żywieniowe poglądy całego narodu w przeciągu tak krótkiego czasu. W latach 60. sprzedaż margaryny była w USA dwukrotnie wyższa od sprzedaży masła. Dopiero promocja zdrowego żywienia w ostatnich poskutkowała ponowną zmianą poglądów na ten temat. Znowu uważa się, że margaryna wcale nie jest zdrowa dla naszych organizmów.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
"Smok Kampinoski". Niezwykły okaz w Parku Narodowym
Wprowadzono wysokie opłaty w polskich górach. Zła wiadomość dla narciarzy
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić