Wodospady Wiktorii są uważane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. Niestety, wszystko wskazuje na to, że już wkrótce przejdą do historii.
W ciągu ostatnich 25 lat daje się zaobserwować zatrważające zmiany. Przez ponad dwie dekady poziom wody w wodospadach stale się obniża. Doszło do tego, że obecnie Wodospady Wiktorii zupełnie nie przypominają tych spektakularnych spadków co dawniej.
Edgar Lungu, prezydent Zambii, zwrócił się do przywódców z Zachodu. Głowa afrykańskiego państwa uważa, że jeszcze nie wszystko jest stracone, a wodospad można ocalić. Jednak wymaga to podjęcia kroków przez bogate kraje. Tylko one mogą dokonać wystarczających zmian, żeby zahamować negatywne skutki globalnego ocieplenia.
Zambia od dawna boryka się z negatywnymi skutkami katastrofy klimatycznej. Problemy mieszkańców są tym bardziej dotkliwe, że państwo nie ma dostępu do morza. Z tego powodu gospodarka opiera się w głównej mierze na energii wytwarzanej przy pomocy miejscowych rzek.
Niestety, wód zdatnych do użytku jest coraz mniej. Z tego powodu ilość energii elektrycznej, którą wytwarzano w Zambii, znacząco się zmniejszyła. To ma fatalny wpływ na jakość życia obywateli, szczególnie wśród niższych warstw społecznych.
Wodospady Wiktorii zostały odkryte w 1855 roku.Jako pierwszy natrafił na nie David Livingstone, znany szkocki badacz i misjonarz. Znajdują się na terenie Parku Narodowego Wodospadu Wiktorii i co roku są odwiedzane przez tysiące turystów.
Początkowo materiał ilustrowaliśmy niepoprawnym zdjęciem, za co przepraszamy naszych Czytelników. Zamieszczona przez pomyłkę fotografia, ukazywała wodospad w Szkocji. Niestety temat cudu natury z Zambii wciąż pozostaje aktualny - redakcja
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.