Pierwotna świątynia boga deszczu Tlaloca datowana jest na 1150 rok. Archeolodzy twierdzą, że nie była wielka. Miała około sześciu metrów długości i czterech metrów szerokości. Naukowcy są przekonani, że struktura odkryta po silnych wstrząsach w zeszłym roku, jest najstarszą budowlą na terenie piramidy Teopanzolco w mieście Cuernavaca (stan Morelos).
Wbrew temu, co oznaczało trzęsienie ziemi, musimy być wdzięczni, że dzięki temu naturalnemu zjawisku pojawiła się ta ważna struktura, która zmienia datowanie stanowiska archeologicznego - powiedziała szefowa Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH), Isabel Campos Goenaga, na konferencji zwołanej, by ogłosić cenne i niespodziewane odkrycie.
Badacze znaleźli ściany świątyni i prowadzący do niej chodnik. Był też stiukowy pilaster, który kiedyś pomagał podtrzymywać dach - relacjonuje serwis Quadratin. Podczas gdy struktura jest zbudowana z podłużnych bloków kamiennych, dach musiał być z nietrwałego materiału - podejrzewają archeolodzy. Najwyraźniej teraz odkryta budowla powstała najpierw, a dopiero później została obudowana piramidą Teopanzolco.
Meksykańscy eksperci starają się zapobiec zniszczeniu piramidy. Prowadza prace, które mają uchronić cenne dziedzictwo przez zawaleniem się. Badania wykazały, że rdzeń budowli jest w bardzo złym stanie po latach gromadzenia się wilgoci i ruchach sejsmicznych.
Trzęsienie ziemi, które pozwoliło odkryć strukturę, nawiedziło Meksyk we wrześniu 2017 roku. Miało siłę 7,1 stopnia w skali Richtera. Zginęło 369 osób, głównie w stolicy kraju. Wstrząsy były odczuwane w centralnej części Meksyku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.