Przestępcy obserwowali osoby pobierające gotówkę w bankach i kantorach. Gdy widzieli, że ktoś brał większą ilość pieniędzy, przecinali nożem oponę jego samochodu. Później sprawcy jechali za swoją ofiarą, czekając, aż się zatrzyma i zacznie wymieniać oponę. Wtedy włamywali się do samochodu i kradli pieniądze oraz inne przedmioty, które tam znaleźli.
*Oskarżeni działali w ten sposób co najmniej od połowy 2014 roku. * Początek śledztwu dało zgłoszenie mieszkańca Częstochowy, który w listopadzie zeszłego roku zawiadomił policję o kradzieży pieniędzy z jego samochodu. Mężczyzna pobrał z banku 30 tys. złotych. Schował je do reklamówki i położył na przednim siedzeniu pojazdu. Jadąc do domu, zorientował się, że ma przebitą oponę. Zatrzymał się, żeby zmienić koło. Dopiero w domu zorientował się, że w torbie nie ma pieniędzy.
*Śledczy ustalili, kto dokonał kradzieży. * W samochodach złodziei znaleźli między innymi noże i kolce służące do przebijania opon. Okazało się, że przestępstw dokonanych przez mężczyzn było znacznie więcej.
W postępowaniu stwierdzono, że oskarżeni w okresie od czerwca 2014 roku dopuścili się szeregu przestępstw kradzieży metodą „na przebite koło” w Częstochowie, Poznaniu, Wrocławiu, Siemianowicach Śląskich, Turku, Łodzi, Koninie i Warszawie - poinformowała Prokuratura Krajowa
*Mężczyźni nie przyznali się do winy. * Jeden obywatel Gruzji przyznał się jedynie do kradzieży w Koninie. Ich zeznania są jednak sprzeczne z zebranymi w śledztwie dowodami. Śledczy zebrali bowiem zapisy monitoringu i opinie biegłych z zakresu identyfikacji antropologicznej wizerunków osób.
Za zarzucane oskarżonym przestępstwa, grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Obywatele Gruzji byli już w przeszłości karani. Litwin nie ma kryminalnej przeszłości.
_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.