Na przestrzeni ostatniej dekady umieralność na raka piersi spadła w UE o 12 proc. Według badania, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma naukowego "Annals of Oncology", w 2019 roku z powodu tego nowotworu umrze w państwach unijnych mniej więcej 13 na 100 tys. kobiet. Dla porównania w okresie 2005-2009 choroba ta zabijała mniej więcej 16 na 100 tys. kobiet.
Spadek umieralności nastąpił we wszystkich dużych krajach Unii. Największy wyniósł 17,7 proc. i został odnotowany w Wielkiej Brytanii. Wyniki badania nie są jednak optymistyczne dla Polski. Wynika z nich, że umieralność na raka piersi w naszym kraju wzrosła o 6,1 proc.
W grupie sześciu wymienionych w badaniu krajów stanowimy wyjątek. W pozostałych pięciu odnotowano spadek. Poza Wielką Brytanią są to Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania. W całej UE spadek wyniósł 11,8 proc. Eksperci podkreślają jednak, że do wyników badań trzeba podchodzić ostrożnie. Spadający odsetek zgonów na raka piersi i inne nowotwory cieszy, ale jest też druga strona medalu.
To, że statystyki procentowe są coraz niższe w przypadku większości nowotworów, to dobra wiadomość, zła jest jednak taka, że z powodu rosnącej i starzejącej się populacji liczba ludzi, którzy umrą z powodu raka, będzie tak naprawdę większa – powiedział prof. Fabrice Andre, redaktor naczelny "Annals of Oncology", którego cytuje agencja AFP.
Rak piersi nie jest najbardziej zabójczym nowotworem. Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn najwięcej osób w UE umiera na raka płuc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.