Wirtualny model obozu w Auschwitz pokaże miejsce w najdrobniejszych szczegółach. Początkowo miał być przeznaczony do wyświetlania na monitorach komputerów. Później dostosowano go o kolejne funkcje. Dzięki temu w Bawarii można będzie skorzystać ze specjalnych gogli i słuchawek. Pozwolą one zobaczyć i poznać obóz pod niemal każdym kątem.
Twórcy aplikacji przeanalizowali nie tylko obecny stan Auschwitz, ale i dokumentację. Przeszukali archiwa, odnaleźli tam plany wszystkich budynków, które zostały już zniszczone. W wirtualnej wersji odtworzyli je na potrzeby trójwymiarowego modelu.
Spędziliśmy pięć dni w Oświęcimiu przy laserowym skanowaniu budynku - mówi odpowiedzialny za stworzenie muzeum w Bawarii Ralf Breker.
Wielu młodszych oficerów i strażników obozowych uniknęło kary. Pojawiły się też wątpliwości co do ich surowości. Obraz Auschwitz w cyfrowej wersji ma wpływać na postrzeganie obozu jako miejsca wyjątkowej tragedii. Może być również wykorzystywany w sądzie - podkreśla BBC.
W Auschwitz zginęło ok. 1,1 mln ludzi. Byli to głównie Żydzi. Ludzi wprowadzano do komór gazowych. Tam podawano im cyjanek. Ich ciała były później palone w wielu krematoriach. W założeniach wirtualny model Auschwitz ma poprawić m.in. świadomość dotyczącą procesów norymberskich.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.