*Niedawno odkryta skamieniałość tego gatunku jest uznawana za najstarszą, jaką kiedykolwiek znaleziono. * Archeopteryx żył około 150 milionów lat temu na terenach dzisiejszej Bawarii. Zwierzę nazywane jest "pierwszym ptakiem”. Łączy ze sobą atrybuty dinozaurów oraz ptaków.
*Najnowsze odkrycie pokazuje cechy, których nie zauważono w poprzednio znalezionych skamielinach. *Naukowcy z uniwersytetu w Monachium ustalili podobieństwa do zaawansowanych dinozaurów mięsożernych. Nowe odkrycie pozwoliło także paleontologom na stworzenie schematu, dzięki któremu można rozróżnić archeopteryxy od wczesnych ptaków lub późnych dinozaurów.
To pierwsze takie odkrycie od 8 lat. Ostatniego archaeopteryxa znaleziono w 2010 roku. Zwierzęta zamieszkiwały okolice rzeki Altmühl. W prehistorii na terenach dzisiejszych Niemiec panował klimat subtropikalny. Łącznie znaleziono już 11 skamielin archeopteryxów.
"Pierwsze ptaki” wielkością przypominały kruki. Miały 45 cm długości. Ich uzębienie było podobne do tego, które występowało u gadów. Główną "ptasią cechą" były natomiast pióra. Zwierzęta są formą pośrednią między dinozaurami, a współczesnymi ptakami i uznawane są za brakujące ogniwo ewolucji. Według jednej z koncepcji archeopteryx żywił się rybami wyrzuconymi na brzeg morza oraz owadami.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.