Grota skalna leży w okolicach Nowego Targu a zamieszkiwali ją przedstawiciele kultury graweckiej. Figurka przedstawiająca kobietę, czyli "Wenus", ma 15 tys. lat i jest wykonana z piaskowca, donosi "Wprost". Jak tłumaczy prof. Paweł Valde-Nowak, z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, jest to unikatowe znalezisko, na terenie Polski natrafiono na podobne jedynie dwukrotnie. Wie co mówi. Badaniom tej jaskini poświęcił 32 lata życia.
Wenus z Obłazowej to kolejny dowód życia duchowego i artyzmu człowieka paleolitu w tym miejscu – podkreśla prof. Valde-Nowak.
Do stworzenia postaci wysokości 55 mm wykonano płaski kamień. Najpewniej był to otoczak wyciągnięty z koryta pobliskiej rzeki Białki. Kształt jest celowy - chodziło o łatwe przenoszenie. Choć pozornie nie przypomina jej, ekspert i odkrywca nie ma wątpliwości, co małe dzieło sztuki przedstawia.
Postać przedstawiona jest schematycznie, z profilu. Jest to tylko korpus, kształtem przypominający kobietę w ciąży. Być może jest to przedstawienie bogini matki, czyli przedmiot związany ze sferą wierzeń, albo portret kobiety bliskiej sercu mężczyzny sprzed kilkunastu tysięcy lat. Silnie eksponowane są tutaj również pośladki i biodra. Takie przedstawienia określane są wśród archeologów mianem Wenus - tłumaczy krakowski uczony.
Jest przekonany, że autor był członkiem tej samej społeczności, która pozostawiła malowidła naskalne w jaskiniach Lascaux czy Altamira w Zachodniej Europie. Już wcześniej odnajdywano ślady świadczące o migracji ludności. Wcześniej "Wenus" z paleolitu odnajdywano w Wilczycach k. Sandomierza oraz w Dzierżysławiu na Górnym Śląsku. W całej Europie jest ich ok. 50.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.