Neandertalczycy pojawili się na terenie Polski prawdopodobnie 300 tys. lat temu. Ich najstarsze narzędzia kamienne odnalezione nad Wisłą mają ponad 200 tys. lat. W pracowni naliczono 17 tys. wyrobów krzemiennych powstałych 60 tys. lat temu - donosi polsatnews.pl.
Zdaniem naukowców odkrycie stanowi ewenement. Jak podkreśla dr hab. Andrzej Wiśniewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, dotychczas uważano, że tak duże nagromadzenia narzędzi krzemiennych w jednym miejscu zaczęły się pojawiać później. Tego typu pracownie miał tworzyć dopiero człowiek współczesny między 40 tysiącami a kilkunastoma tysiącami lat temu.
To dowód na bardziej systematyczną i zarazem regularną eksploatację danego obszaru. Znaleziska z Pietraszyna całkowicie przeczą dawnej wizji wykorzystywania terenów otwartych przez neandertalczyków. Wygląda na to, że w tym miejscu pewna społeczność przebywała dłużej, o czym świadczy duża liczba odkrytych zabytków. Oprócz nich wokół znajdowały się też szczątki kości mamuta, nosorożca i konia - wskazuje archeolog.
Naukowiec prowadzi wykopaliska razem z badaczami z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku. Niemieccy eksperci są zaskoczeni śladami długotrwałego zasiedlenia terenu przez neandertalczyków, którzy nie mieszkali w jaskiniach. Przełomowa w tej części Europy jest też rekonstrukcja całego proces tworzenia narzędzia, począwszy od pierwszego uderzenia w blok kamienny po gotowy do użycia wyrób.
Neandertalczycy wykonywali w tym miejscu bardzo niewiele typów narzędzi, co wskazuje, że działania te były uzgodnione społecznie i stosowane do nadrzędnych celów - zapewne część z produktów służyła do cięcia mięsa. Dowodem na to są szczątki zwierząt odkryte tuż obok nich - tłumaczy dr hab. Wiśniewski.
Neandertalczyka nie uważa się za przodka człowieka. Zdaniem większości naukowców gatunek ten należał do wygasłej linii homo sapiens. Badania z ostatnich lat wskazują jednak, że ten przedstawiciel rodzaju Homo ma z nami więcej wspólnego, niż dotąd uważano.
Odkrycia z Pietraszyna potwierdzają, że codzienne życie neandertalczyków dalekie było od obowiązującego modelu. Coraz więcej danych potwierdza silne podobieństwa w różnych sferach aktywności do zachowań, przypisywanych dotychczas wyłącznie ludziom współczesnym anatomicznie - uważa dr hab. Wiśniewski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.